Tesla CEO’su Elon Musk

Toplu çekilme

Dün başkan Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri’nin Paris Anlaşması’ndan çekileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Tesla’nın CEO’su Elon Musk söz verdiği üzere Trump’ın oluşturduğu herhangi bir başkanlık meclisinde artık yer almayacağını bildirdi.

Dün yapılan açıklamadan memnun olmayan yalnızca Tesla değil. Apple, Google, Microsoft ve diğerleri de başkandan Amerika’yı Paris Anlaşması’ndan geri çekmemesi için talepte bulunan bir yazı kaleme aldılar. GE’nin CEO’su Jess Immelt de çekilmeden ötürü yaşadığı hayal kırıklığını belirten bir tweet mesajı attı. GE, yeni hibrid türbinlerin de bulunduğu bir çok elektrik santralinde kullanılan türbinlerin üreticisi olan bir firma. Hibrid türbinlerde geleneksel enerji kaynaklarının yanında bataryalar da kullanılıyor.

OKU ►  Siz siz olun, 2018'den önce Bluetooth cihaz almayın!

Musk, Trump’ın ‘Ticaret Danışma Meclisi’nin üyesiydi. Trump’ın çevreyle ilgili bugüne kadar yaptığı açıklamaları nedeniyle Musk, Trump’ın meclisinde yer aldığı için eleştiriliyordu. Musk’ın bu eleştiriye cevabı, çevreye dair ideallerinin sesi olmak için mecliste olmanın kendisi için daha iyi olacağı yönündeydi. Fakat Paris Anlaşması’ndan çekilmek, kırılma noktasını oluşturdu.

İşin tuhafı, Shell, Exxon Mobile ve Cloud Peak Energy gibi petrol ve kömür firmaları da Trump’tan, Amerika’nın karbon salınımını azaltmayı hedefleyen uluslararası anlaşmanın üyesi olmaya devam etmesini sağlamasını talep etmişlerdi.

Bu arada Fransa, Almanya ve İtalya, Paris iklim anlaşmasının yeniden müzakere edilemeyeceğini deklere ettiler.

Güncelleme: Disney’in CEO’su Robert Iger’da anlaşmadan çekildiği için başkanın meclisinden ayrıldığını açıkladı. Bununla birlikte Apple CEO’su Tim Cook, çalışanlarına yazdığı bir mektupta yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here