Neden bavullar tekeri üstüne devrilir bulmacası çözüldü

 

Bilim insanları bu konuya da el attılar

Tatil geldi. Herkes bir tatil beldesine, yazlığına ya da memleketine tatile gidiyor. Tabiki yanında olmazsa olmaz eşyalarını götürüyor. Onu mu koysam, bunu da mı alsam, şu da eksik kalmasın derken bavullar dolup taşıyor. O bavulları bir de taşıması var. Seyahatlerimizde en çok hatırladığımız o bavulları nasıl zorla çeke çeke taşıdığımız ve devrildiğinde kaldırmaya çalıştığımız anlardır. Ne cebelleşmedir o. Bavul enteresan bir şekilde kayar ve kesinlikle devrilir. Başka bir yolu yoktur. Bilim insanları bu konuya da el attılar.Bilim insanları bu konuya da el attılar

Fransız bilim insanları, bir bavul yüksek hızda kontrol dışı kaldığında neyin yanlış gittiğini görmek için bir koşu bandına çıktılar. Çünkü bir anlamda hareketli bir zeminde kayıp düşen şey ağırlığı ve hızı olan bir nesne. İki tekerlekli arabaların neden bir tekerlekten diğerine kayma eğilimi gösterdiğini açıklayan bir denklem geliştirdiler. Araştırmacılar “Salınımların genliğini azaltmaktan ziyade hızlandırmak gerekir” sonucuna vardılar. “Tecrübesiz bir bavul çekici asla bu şekilde tepki vermez. Sonuç bir bavul için dramatik olmayabilir ancak bir araç tarafından çekilen bir römork için zahmetli olabilir.”

OKU ►  Google gerçek zamanlı mekan yoğunluğu bilgisi verecek.
OKU ►  Google Lens yapay zeka güdümlü, güçlü bir görsel arama uygulaması

Yani çanta ve bavul herhangi birisi siz hareket halindeyken düşüyor ya da devriliyorsa hızınızı kesip onu düzeltmeye çalışın. Biraz daha hızlanarak manevra vererek düzeltmeye çalışın. Momentum kanununa göre başarısız olma ihtimaliniz yok. Ancak yine de bavulunuzdan önce kendinize dikkat edin.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox