Sikorsky bekleneni yapıyor

Date:

Amerikan ordusunun vazgeçilmezi 

Sürpriz olmadı : Salı günü yapılan bir açıklamaya göre Sikorsky, Hava Kuvvetleri’nin Huey değişim programı için Black Hawk hizmet helikopterinin bir türevini teklif edecek.

Lockheed Martin’in yan kuruluşu olan firma, kurtarma asansörü ve elektro-optik sensör gibi değişikliklerle desteklenen HH-60U ‘yu teklif olarak sunuyor. Firmanın bir haber yayınında yapmış olduğu açıklamaya göre Hava Kuvvetleri’nin bünyesinde halen 2011 yılından bu yana pilotların ve özel operatörlerin kullandıkları 3 adet U-model Black Hawks bulunuyor.

Black Hawk, Hava Kuvvetleri’nin UH-1N Huey filosunun yerini alacağı düşünülen gözde bir helikopter. Servis ilk başta bu amaç için UH-60’ları tek kaynak olarak istihdam etmeyi denedi fakat geçen yıl yönünü değiştirerek bunun yerine rekabeti sürdürmeye karar verdi.

Sikorsky’ göre HH-60U dokuz adet tam teçhizatlı güvenlik personelini, ekipmanlarını ve iki özel görevli havacıyı nakletme kapasitesine sahip. Bu kriterler, servisin birlik taşıma gereksinimini karşılıyor.

Bununla birlikte Hava Kuvvetleri mevcut ticari seçeneklerden hiçbirinin, beklentilerin hepsini muntazaman karşılamadığını belirtiyor. Servis teklifi verme tarihine dair süre, Şubat ayından önümüzdeki yaza ertelendi. Böylece firmalara, beklentileri karşılayacak, geliştirme aşamasında olmayan teknolojileri kullanarak tekliflerini ne şekilde modifiye edebileceklerini gözden geçirmeleri için zaman sağlanmış olacak.

[irp posts=”7129″ name=”TUSAŞ T 70 Kara Şahin Helikopteri Programı Başladı”]

Bir Sikorsky sözcüsü HH-60U’nun şimdiki hali ile Hava Kuvvetlerinin şartnamesini karşılayıp karşılamadığı, ya da eklemelerin gerekli olup olmadığı konusunda yorum yapmadı.

Black Hawk’ların Amerikan ordusunda yaygın olmaları,  Sikorsky’lere teknik anlamda makul bir rekabeti sunacak en düşük fiyat seçeneği avantajını sağlayabilecektir. HH-60U, Hava Kuvvetleri’nin gelecek HH-60W çatışma kurtarma helikopteri ile yüzde 85 oranında benzerlik taşıyor. Her iki model de hemen hemen aynı zaman aralığında üretime girecekler. Dolayısı ile firmanın tasarruf sağlama imkanı olacak.

Sikorsky aynı zamanda U-model’in, şimdilerde devre dışı bırakılan HH-60G Pave Hawks’lar ile benzer olan destek alt yapısını güçlendirebileceğini belirtti.

[irp posts=”4174″ name=”19’uncu T129 ATAK Helikopteri TSK’ya Teslim Edildi”]

Sikorsky savunma sistemleri ve servisleri başkanı Samir Mehta “Sikorsky’nin HH-60U Black Hawk’ı halihazırda Hava Kuvvetleri’nin envanterinde  bulunan, UH-1N Huey Değişim Programı’nın kritik ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan denenmiş, kapasiteli bir helikopter sunmaktadır” dedi. Sözlerine, “Teklifimiz bir yandan servisin, iki hayati ulusal savunma misyonunu desteklemesini etkin kılarken, diğer yandan Black Hawk platformunun uzun vadeli masraf tasarrufu sağlayacağını gözler önüne seren düşük riskli bir çözümdür” şeklinde devam etti.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...