Bu platform oyunu çok delici; Celeste

Bulabileceğiniz en büyük çiviler bu oyunda

Celeste, temelinde bir dağa tırmanmayı konu alan bir oyun. Ama bu dağın bir özelliği var buda; dağın her tarafının büyük çivililerle kaplı olması. Bu çivilerden uzak durabilmek size kalmış.

Nintendo’nun yeni konsolu Switch’e yüzlerce oyun çıkmadı ama aralarında gerçekten güzel oyunlar bulunuyor. Bunların belki de en başında gelen isimlerinden birisi de Celeste. Tam bir platform klasiğine benzeyen oyunda amacınız bir dağa tırmanmak. Ama oyunun mekanikleri gayet zorlayıcı ve buda oyunu gerçekten oyuncuları sınırlarına kadar zorluyor. Ve bu sınırın sonunda da ucu gözükmeyen bir çukur bulunuyor.

Oyun için söylenebilecek basit bir şey varsa bu; oyunun geçekten zevkli olduğu ve gerçekten zor olduğudur. Ölüm her köşede kol geziyor. Ama hemen yeniden doğduğunuz için bu psikolojinizi çok zorlamıyor. Oyunda deneme, yanılma ve başarma üzerine kurulu.

Bununla birlikte oyun bazı noktalarda stresli hale gelebiliyor. Bazı bölümlerde o kadar hassas olmak zorundasınız ki bir saç kılı kalınlığında hata yaparsanız ölümle buluşuyorsunuz. Bununla birlikte oyun Super Meat Boy gibi hız ve devinim üzerine kurulu değil. Daha çok düşünerek oynuyorsunuz demek yanlış olmaz.

OKU ►  Güneş panelli şapka ile telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz
OKU ►  ‘Neuron’ ile çocuklar Lego gibi robot yapabilecek

Oyundaki bir detay ise her yerde insan büyüklüğünde çivilerin bulunması ve size engel olması. Bir süre sonra defalarca ölümünüze sebep olan bu çivilerin neden bir dağda olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Her halde bu birçok oyuncunun daha aklına gelmiş ki oyunun yapımcısı Matt Thorson buna açıklık getirme ihtiyacı duymuş. Thorson yaptığı açıklamada; “bu kadar öldürücü çivi olması Celeste’in bulunduğu tehlikeli çevreyi vurgulamak için kullandığımız bir gönderme biçimi” şeklinde konuştu.

Eğer bir Nintendo Switch sahibiyseniz veya almayı düşünüyorsanız, Celeste kesinlikle denemeniz gereken yapımların arasında. Oyun Switch’in yanı sıra Playstation 4 ve Steam platformlarına da gelecek.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox