Bu platform oyunu çok delici; Celeste

Date:

Bulabileceğiniz en büyük çiviler bu oyunda

Celeste, temelinde bir dağa tırmanmayı konu alan bir oyun. Ama bu dağın bir özelliği var buda; dağın her tarafının büyük çivililerle kaplı olması. Bu çivilerden uzak durabilmek size kalmış.

Nintendo’nun yeni konsolu Switch’e yüzlerce oyun çıkmadı ama aralarında gerçekten güzel oyunlar bulunuyor. Bunların belki de en başında gelen isimlerinden birisi de Celeste. Tam bir platform klasiğine benzeyen oyunda amacınız bir dağa tırmanmak. Ama oyunun mekanikleri gayet zorlayıcı ve buda oyunu gerçekten oyuncuları sınırlarına kadar zorluyor. Ve bu sınırın sonunda da ucu gözükmeyen bir çukur bulunuyor.

Oyun için söylenebilecek basit bir şey varsa bu; oyunun geçekten zevkli olduğu ve gerçekten zor olduğudur. Ölüm her köşede kol geziyor. Ama hemen yeniden doğduğunuz için bu psikolojinizi çok zorlamıyor. Oyunda deneme, yanılma ve başarma üzerine kurulu.

Bununla birlikte oyun bazı noktalarda stresli hale gelebiliyor. Bazı bölümlerde o kadar hassas olmak zorundasınız ki bir saç kılı kalınlığında hata yaparsanız ölümle buluşuyorsunuz. Bununla birlikte oyun Super Meat Boy gibi hız ve devinim üzerine kurulu değil. Daha çok düşünerek oynuyorsunuz demek yanlış olmaz.

Oyundaki bir detay ise her yerde insan büyüklüğünde çivilerin bulunması ve size engel olması. Bir süre sonra defalarca ölümünüze sebep olan bu çivilerin neden bir dağda olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Her halde bu birçok oyuncunun daha aklına gelmiş ki oyunun yapımcısı Matt Thorson buna açıklık getirme ihtiyacı duymuş. Thorson yaptığı açıklamada; “bu kadar öldürücü çivi olması Celeste’in bulunduğu tehlikeli çevreyi vurgulamak için kullandığımız bir gönderme biçimi” şeklinde konuştu.

Eğer bir Nintendo Switch sahibiyseniz veya almayı düşünüyorsanız, Celeste kesinlikle denemeniz gereken yapımların arasında. Oyun Switch’in yanı sıra Playstation 4 ve Steam platformlarına da gelecek.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...