Bilgisayar güvenliğinizi ücretsiz oluşturabileceğiniz ipuçları

Bilgisayar ve internet güvenliğinizi önemseyin

Bilgisayarınızın güvenliğini sıkı tutmak için bu haberimizde bahsedeceğimiz ipuçlarını takip edin. Bu ilk uygulamanız ise, ipuçlarını bir güvenlik kontrol listesi olarak kullanın. Bilgisayar ve internet güvenliğinizi önemseyinBilgisayar ve internet güvenliğinizi önemseyin

Yama, yama, yama!
Bilgisayarınızı otomatik yazılım ve işletim sistemi güncelleştirmeleri için ayarlayın. Düzeltme yapılmamış bir makinenin sömürülebilecek yazılım açıklarının olması her zaman muhtemeldir.
Koruyucu yazılım kurun.
Sophos, Windows, Mac ve Linux için IS & T’nin yazılım ağından ücretsiz olarak indirilebilir. Yüklendiğinde, yazılım dosyalarınızı tarayacak ve virüs tanımlarınızı düzenli olarak güncelleyecek şekilde ayarlanmalıdır.
Güçlü şifreler seçin.
Güçlü şifreler, hatırlaması kolay ve görüntü itibariyle kısaltmalarla oluşturulmuş harf, rakam ve özel karakterlerin bir birleşimini oluşturur. Her önemli hesap için farklı bir şifre oluşturun ve şifreleri düzenli olarak değiştirin. LastPass tüm şifrelerinizi sizin yerinize yönetebilir – ve bu hizmeti size sunarken herhangi bir ücret ödemek zorunda olmazsınız!

OKU ►  Diş dolgusu sonrası bunlara dikkat edin

Düzenli olarak YEDEKLE!

Düzenli ve doğru zamanlanmış yedeklemeler sizi beklenmedik durumlardan koruyabilir. Birkaç aylık yedek tutun ve gerekirse dosyaların alınabileceğinden emin olun. CrashPlan’ı indirin, yükleyin ve sisteminizi nasıl yedekleyeceğinizi öğrenin.
Makinenize erişimi kontrol edin.
Bilgisayarınızı güvensiz bir alana, özellikle de halka açık yerlerde gözetimsiz olarak bırakmayın. Buna Quickstations da dahildir. Makinenizin fiziksel güvenliği teknik güvenlik kadar önemlidir. İçindeki özel dosyalarınızın sizden başka kimsenin erişimine açık olmasını istemezsiniz.
E-postayı ve interneti güvenle kullanın.
İsteğinize bağlı olmayan e-postaları görmezden gelin, bilmediğiniz veya “gereksiz” gibi görünen kişilerden gelen e-postalardaki ekler, bağlantılar ve formlara dikkat edin. Freeware veya shareware sitelerden güvenilmeyen (genellikle ücretsiz) indirmelerden kaçının. Spam filtreleme hakkında daha fazla bilgi edinin.

OKU ►  Microsoft’tan Çin’e özel işletim sistemi

Güvenli bağlantılar kullanın.

İnternete bağlandığınızda verileriniz geçiş halindeyken savunmasız olabilir. Eğer üniversitedeyseniz, kampüs dışındayken uzaktan bağlantı ve dosya aktarım seçeneklerini kullanın.
Hassas verileri koruyun.
Kimlik hırsızlığı riskini azaltın. Hassas veri dosyalarını sabit diskinizden güvenli bir şekilde kaldırın; bilgisayarınızı geri dönüştürürken veya yeniden tanımlarken de bu uygulama önerilir. Hassas dosyaları korumak için işletim sisteminizde bulunan şifreleme araçlarını kullanın.
Masaüstü güvenlik duvarlarını kullanın. Mac ve Windows bilgisayarlarda işletim sistemlerinin bir parçası olarak temel masaüstü güvenlik duvarları vardır. Düzgün kurulduğunda, bu güvenlik duvarları bilgisayar dosyalarınızın virüs tarafından taranmasını önler.
En önemlisi, haberdar olun. İşletim sistemleriniz için en son gelişmelere ayak uydurun. IS & T Security-FYI elektronik bültenine abone olun. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güvenlik sistemine sahip olun.

OKU ►  Instagram'ın CEO'su Snapchat'i taklit ettiğini reddetti

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox