NSA’in artık bir Github hesabı var

NSA, şaşırtıcı olmayacak bir şekilde her zaman karanlık ortamda çalışmayı tercih ediyor

Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ABD istihbarat dairelerinin en gizli üyesidir ve internet ortamında isminden sürekli söz ettirmeyi başarıyor. Kodları kırmak, düşmanlar hakkında bilgi toplamak ve ülkeyi siber tehditlere karşı savunmak için dâhiyane derecede kodlamacılar ve matematikçiler kullanıyor. NSA, şaşırtıcı olmayacak bir şekilde her zaman karanlık ortamda çalışmayı tercih ediyor.

Ancak, 2013’teki Snowden sızıntısından beri kamuoyu kullanımı kademeli olarak arttırılıyor. NSA birkaç yıl önce bir Twitter hesabı açtı. Aslında bu hesabı ilk kez Edward Snowden 2015’te açmıştı.

Ve şimdi de bir Github hesabı açıldı. NSA teknoloji aktarım programı (TTP) kapsamında birkaç ilgi çekici kod paylaştı. Şimdiye kadar 32 farklı proje listeleniyor. Ancak bunların bazılar yakında sunulacak. Birçoğu da yeni değil ve bir süre kullanılabilir durumda. Örneğin, SELinux (Security-Enhanced Linux) Linux’un bir parçası olmuştur.

OKU ►  Fransız sanatçı Bernard Pras, atılan eşyalardan sanat eserleri ortaya çıkardı

NSA’nın bu adımı atmasına şaşırmamak gerek. Savunma ve istihbarat çevresinden halka geçmen uzun ve gururlu bir teknoloji geleneği var. İnternet bunun mükemmel bir örneğidir. Github aracılığı ile imajını temizlemenin ve yetenekli insanları keşfetmenin harika bir yoludur.

OKU ►  Orisa'nın çıkış tarihi belli oldu!

NSA’nin Github hesabını buradan ulaşabilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox