Bilgisayar ekranının gözlerimiz üzerindeki olumsuz etkileri nasıl giderilir

Bilgisayar ekranının gözlerimiz üzerindeki etkileri ve çözüm önerileri

Gün içerisinde uzun süreli olarak bilgisayar ekranına baktığımız bir gerçek. Özellikle de hafta sonları bunun acısı çıkıyor. Zira gözlerimiz acımaya başlıyor. Sabit olarak bilgisayara bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu o denli yaygın ki artık kendine has bir ismi var : “Bilgisayar izleme sendromu”. Yaygınlık oranı değişmekle birlikte oldukça sık rastlanan bir olgu. Semptomları da büyük ihtimalle tanıdık gelecektir : Buğulu görme, baş ağrıları, gözlerde kuruluk, gözde sululuk ve yorgunluk.

Bu belirtiler bir çok insan için geçici. Eğer bir süre için bilgisayar kullanımını durdurursanız, belirtilerin geçtiğini göreceksiniz. Kötü haber şu ki eğer bilgisayara iki saat süreyle bakacak olursanız, bu belirtiler nüksedebilir. Ki bir çoğumuz çok daha uzun süreli olarak dikeriz gözlerimizi ekranlara.

Bilgisayarlar, kitap sayfalarına göre gözlerimiz üzerinde daha yorucu etkiye sahiptirler zira daha az göz kırparız. Iowa üniversitesi’ne göre ekrana bakarken göz kırpma oranımız, kitaplara bakma esnasındaki orana göre üçte bir oranında düşer ve bu da göz kuruluğuna sebep olur. Amerikan Optometrik Birliği başka sebeplerin olduğunu da belirtiyor : Bilgisayar ekranındaki karakterler arasındaki kontrast, kitaplardaki kadar güçlü değildir ve harfler daha düşük keskinlikte dizilidir. Bütün bunlar gözlerimizin daha çok çalışmasına sebep olur ve dolayısı ile de gözlerimizi yorarlar. Ekrana ideal açıdan daha düşük açılardan bakmak yalnızca huzursuzluğu arttırır. İdeal ekrana bakma açısı, sizden biraz daha aşağıda kalacak şekilde olmalıdır (yaklaşık 15-20 derecelik bir açıyla). Ve ekran yaklaşık 70 cm kadar uzağınızda bulunmalıdır.

OKU ►  Philips PowerSensor gözleri yormayan monitor

Dinlenme aralıkları vermek yardımcı özelliğe sahiptir. Bilgisayarda bulunduğunuz her 20 dakikada bir yaklaşık 20 saniye boyunca 20 metre ya da fazlası kadar uzaklığa bakmayı deneyin (Optometristler bunu 20-20-20 kuralı olarak adlandırırlar). İki saatlik bir bilgisayar kullanımından sonra gözlerinizi dinlendirmek için 15 dakika kadar ekrandan uzak kalın. Normalde gözlük takmayan kullanıcılar da bilgisayar kullanımına özel gözlüklerin faydalarından yararlanabilirler. Bu gözlükler parıltıyı azaltır, kontrastı yükseltirler. Böylece elektronik tablolar üzerinde çalışırken ya da duygu yüklü tweetler atarken gözleriniz eskisi kadar çok yorulmazlar. Bilgisayarda çalışmak yaşlandıkça da işleri zorlaştırır zira gözleriniz daha az esnektirler. Kontakt lens kullananlar daha çok göz kuruluğu ve bulanıklık vakaları yaşayabilirler zira kontakt lens takarken olağandan az göz kırparlar. Bu nedenle kontakt lens yerine gözlük takmak daha mantıklı gibi. Aynı zamanda gözü yağlandırıcı damlalar kullanmak da göz yangısına engel olabilir.

Bilgisayara uzun süreli bakmanın verdiği sıkıntıyı yaşıyorsanız doktorunuza merhaba deseniz iyi olur. Görmede teşhis edilmemiş değişmeler yaşayan insanların gözde deformasyona uğrama riskleri daha fazladır. İyi haberimiz şu ki; görüşünüz uzun vadede tekrar düzelmeye doğru gidecektir. Siz sadece gözlerinize dikkat edin, yeterli.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox