Çocuklar için bedensel terapi robotu

Date:

Fiziksel engelli çocukların tedavisi için yeni bir umut

Georgia Institute of Technology olabileceklerini düşünüyor. Araştırmacılar özellikle çocukları fiziksel terapide aktif bir rol oynamaya teşvik etmek için küçük boyutlu robotların pediatrik terapideki kullanımını araştırıyorlar.

Darwin projesini yürüten profesör Ayanna Howard “Ev ortamında engelli çocukları terapi aktivitelerinde meşgul edecek sosyal anlamda interaktif robotlar tasarlıyoruz” diyor.

“Bu terapi, beyin felci, otizm aralığındaki bozukluklar, travmatik beyin hasarı ve bunun gibi hastalıklara sahip çocukların gelişim süreçlerinde yardımcı olmak için dizayn edildi”.

Robotumuz ev ortamında bir klinik uzmanı tarafından sunulan hizmetleri, tıpkı bir klinik uzmanının yaptığı şekilde gerçekleştirecek, destekleyici mahiyette terapi egzersizleri sunmak üzere tasarlandı.

[irp posts=”8121″ name=”‘Neuron’ ile çocuklar Lego gibi robot yapabilecek”]

Onlarla etkileşimde bulunacak, performanslarını gözlemleyecek, onları hem motive edici ve hem de düzeltici bilgi akışı sağlayarak teşvik edecek bir terapi robotu.

3 boyutlu hareket izlemcileri

Howard ve çalışma arkadaşlarınca yürütülen deneylerde 3 boyutlu hareket izlemcileri, egzersizlerin yapılışı esnasında Darwin robotu yönlendirmeleri yerine getirirken, deneklerin hareketlerini takip ettiler.

Egzersizler denek tarafından doğru şekilde yapılamadıklarında robot, hareketlerin nasıl yapılacağını bizatihi gösterdi. Sonradan giderilen bir sorun dışında robotun, çocukların fiziksel aktiviteleri üzerinde gözle görülür olarak olumlu etkilere sahip olduğu gözlemlendi.

“Şu anda birkaç klinikte ve beyin felci olan çocukların evlerinde pilot denemeler yapmaktayız. Mevcut pilot deneklerimiz beyin felci hastalığına maruz kalan çocukların terapi yönergelerine başarıyla ayak uydurduklarını ve robot arkadaşları tarafından sunulan yönergelere uyum sağladıklarını gösteriyor.”

Bir sonraki hedeflerinin robotların tam kapasitelerinin ölçümünü sağlamak üzere iki aylık uzun zamanlı pilot program gerçekleştirmek olduğunu belirten Howard, robot destekli terapinin etkinliği onaylandıktan sonra teknolojinin ticarileştirilmeye hazır olacağını söyledi.

Her ne kadar bu projenin, bireysel fizik terapistlerinin yerini alacağı değerlendirilmiyorsa da, pratisyenler için ek bir araç olarak hizmet ediyor olması nedeniyle fayda sağlayabilir. Hem hangi çocuk robot bir arkadaşı olsun istemez ki?

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...