küçük boyutlu robotların pediatrik terapideki kullanımını

Fiziksel engelli çocukların tedavisi için yeni bir umut

Georgia Institute of Technology olabileceklerini düşünüyor. Araştırmacılar özellikle çocukları fiziksel terapide aktif bir rol oynamaya teşvik etmek için küçük boyutlu robotların pediatrik terapideki kullanımını araştırıyorlar.

Darwin projesini yürüten profesör Ayanna Howard “Ev ortamında engelli çocukları terapi aktivitelerinde meşgul edecek sosyal anlamda interaktif robotlar tasarlıyoruz” diyor.

“Bu terapi, beyin felci, otizm aralığındaki bozukluklar, travmatik beyin hasarı ve bunun gibi hastalıklara sahip çocukların gelişim süreçlerinde yardımcı olmak için dizayn edildi”.

Robotumuz ev ortamında bir klinik uzmanı tarafından sunulan hizmetleri, tıpkı bir klinik uzmanının yaptığı şekilde gerçekleştirecek, destekleyici mahiyette terapi egzersizleri sunmak üzere tasarlandı.

OKU ►  ‘Neuron’ ile çocuklar Lego gibi robot yapabilecek

Onlarla etkileşimde bulunacak, performanslarını gözlemleyecek, onları hem motive edici ve hem de düzeltici bilgi akışı sağlayarak teşvik edecek bir terapi robotu.

3 boyutlu hareket izlemcileri

Howard ve çalışma arkadaşlarınca yürütülen deneylerde 3 boyutlu hareket izlemcileri, egzersizlerin yapılışı esnasında Darwin robotu yönlendirmeleri yerine getirirken, deneklerin hareketlerini takip ettiler.

Egzersizler denek tarafından doğru şekilde yapılamadıklarında robot, hareketlerin nasıl yapılacağını bizatihi gösterdi. Sonradan giderilen bir sorun dışında robotun, çocukların fiziksel aktiviteleri üzerinde gözle görülür olarak olumlu etkilere sahip olduğu gözlemlendi.

“Şu anda birkaç klinikte ve beyin felci olan çocukların evlerinde pilot denemeler yapmaktayız. Mevcut pilot deneklerimiz beyin felci hastalığına maruz kalan çocukların terapi yönergelerine başarıyla ayak uydurduklarını ve robot arkadaşları tarafından sunulan yönergelere uyum sağladıklarını gösteriyor.”

Bir sonraki hedeflerinin robotların tam kapasitelerinin ölçümünü sağlamak üzere iki aylık uzun zamanlı pilot program gerçekleştirmek olduğunu belirten Howard, robot destekli terapinin etkinliği onaylandıktan sonra teknolojinin ticarileştirilmeye hazır olacağını söyledi.

Her ne kadar bu projenin, bireysel fizik terapistlerinin yerini alacağı değerlendirilmiyorsa da, pratisyenler için ek bir araç olarak hizmet ediyor olması nedeniyle fayda sağlayabilir. Hem hangi çocuk robot bir arkadaşı olsun istemez ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here