Bilim adamları kâğıt ve ipten Santrifüj Cihazı yaptı

Oyuncaktan medikal alanda kullanılacak Santrifüj yapıldı

Bilim adamları normal şartlarda maliyeti binlerce doları bulan Santrifüj Cihazlarına ucuz bir alternatif keşfetti. Sadece kağıt ve ip kullanılarak üretilen bu cihazla, gelişmekte olan ve medikal malzemeye ulaşmakta güçlük çeken ülkelerde sıtma gibi hastalıkların testlerinin yapılması hedefleniyor.

Elektrik ihtiyacını da ortadan kaldırıyor

Kağıt ve ip kullanılarak yapılan medikal cihazın maliyeti sadece 0,20$ yani 80 kuruş. Sahada çalışan doktorların rahatlıkla ulaşabilecekleri malzemelerle yapılan santrifüjün diğer bir avantajı ise elektrik ihtiyacı olmaması. Temelinde merkez kaç mekaniği kullanılan cihaz sadece insan gücüyle hedeflenen devire çıkabiliyor. Bunun sayesinde doktorlar ulaşılması zor bölgelerde de cihazı kullanabiliyorlar.

Stanford Üniversitesi Profesörü Manu Prakash konu ile yaptığı açıklamada; “küresel sağlık açısından bakıldığında, piyasadaki santrifüj cihazlar çok iri ve elektrik ihtiyacına sahip, buda henüz gelişmekte olan ülkelerin bu tip sağlık ekipmanlarına ulaşmasına bir engel. Yapılan cihazla enerji problemi yaşan bölgelerde sağlık adına büyük bir adım atılmış olacak” dedi.

OKU ►  Araştırmacılar, meyve sineklerinin uçuş kabiliyetleri arkasındaki gizemi çözdüler

İlham kaynağı Fırıldak

Stanford Üniversitesindeki bilim adamları ucuz ve elektrik kullanmayacak bir santirifüş cihazı üretmeye çalışken hiç beklemedikleri bir yerden esinlendiklerini ifade etti. Bilim adamları esin kaynaklarını tarihi milattan önce 3300’e kadar dayanan Fırıldak olduğunu itiraf etti.

OKU ►  Dünyanın en etkili terapilerinden biri "Masaj" deyip geçmeyin

Asıl problemin cihazların büyüklüğü ve elektrik ihtiyacı olduğu vurgulanırken santrifüj cihazlarının hastane ve laboratuvar ortamlarına uygun olarak üretildiğinin altı çizildi. Ucuza maledilen bu santrifüjlerin sıtmanın ve tropik hastalıkların yaygın olduğu ücra bölgelerde kullanılması hedefleniyor. Bu sayede bu bölgelerde yaşan hastalara teşhis ve tedavi uygulanabilecek.

Santrifüj cihazı, çok hızlı bir şekilde dönerek, ağırlıkları farklı olan maddeleri çökme yöntemiyle ayırmamızı sağlayan bir laboratuvar aletidir.

Bilim adamlarının herkesin kendi kendine Sentrifüj Cihazının nasıl yapılacağına dair yayınladığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bilim ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox