iPhone 7’de Filmic Pro uygulaması ile videolarınıza renk katın

Filmic Pro ile albüm ya da düz profilde 4K videolar çekebilirsiniz

Eğer “en iyi kamera elinde olandır” düsturunu baz alacak olursak; iPhone 7 ya da 7 Plus’ınız varsa, cidden iyi bir kameraya sahipsiniz demektir. Apple’ın size sunduğundan daha fazla seçeneğe sahip olabilmek için beta versiyonu yayınlanan Filmic Pro uygulamasını deneyebilirsiniz.  Filmic Pro ile albüm ya da düz profilde 4K videolar çekebilirsiniz. Bu tip bir özellik Red Weapon gibi oldukça pahalı sinema kameralarında mevcut.

Film yapımcısı Matteo Bertoli uygulamayı ele aldı ve üstteki resimde gördüğünüz gibi daha keskin fakat soluk videoyu Filmic Pro uygulamasıyla işlemden geçirerek alttaki resimde görüldüğü gibi gölgede ya da ışıklandırılmış ortamdaki detaylarını kaybetmeden canlandırarak kaydetti.

Bertoli PetaPixel’de “Tabii ki kamera görüntüsü ilk başta tuhaf görünecek, fakat bu oldukça normal” diye yazdı. “Yapım sonrasında klipler üzerinde iyileştirme çalışması yapmaya başladığımız zaman bir düzeltme tablosu uygulayabileceğiz… ve başka türlü yakalayamayacağımız gölgedeki ve ışıklandırmadaki bu detayları yakalayabileceğiz”.

OKU ►  Gençler en çok Facebook ve Instagram'da tacize uğruyor!

Tezin ispatı

Bertoli, görüşünü ispat etmek için beta log profili kullanarak Salt Lake City’nin merkezinde bir 4K test çekimi yaptı ve görüp görebileceğiniz çok daha sinematik görünümlü iPhone videolarından birini ortaya çıkardı. Aynı zamanda videonun orijinal, üzerinde çalışılmamış bir çekimini de daha sonra indirebileceğiniz şekilde hazırladı. Böylece orijinal ile aradaki ciddi farkı görebilir ve kendiniz için bazı renk iyileştirme inceliklerinin denemelerini yapabilirsiniz.

OKU ►  Microsoft, ‘Project Scorpio’ oyun geliştirici kitinin özelliklerini açıkladı

Uygulamadaki temel sorunun görüntünün daha karanlık olan bölümlerinin daha göze batacak şekilde öne çıktığını söyleyen Bertoli, bu sebeple karaltıları ‘kırmak’ zorunda kaldığını (tek bir siyah tona düşürmek) ve böylece bu yoğunluğu elimine ettiğini belirtti. “Bu sorunun ortaya çıkmasının sebebi uygulamanın henüz beta versiyon olması olabilir ya da telefon üzerindeki sensör aşırı küçük olabilir” dedi. “ Kesin olan şu ki herhangi bir kameradan  daha şaşalı bir çekim kaydı yaptığınızın farkına varacaksınız”.

Söylenenler kelime oyununa benzemiyor pek. Ki belirtildiği gibi uygulama henüz beta modunda. En azından şunu söyleyebiliriz; eğer iPhone 7’si olan bir film yapımcılığı öğrencisiyseniz “bu uygulama size kamera için bir servet harcamadan üretim sonrası deneme yapmanıza imkan verecek” diyor Bertoli. orjnal sürümün ne zaman geleceği ile ilgili bir tarih belirtilmezken Filmic Pro twitter’da ‘yakında geliyor… resmi sürüm bildirimi için bizi izlemeye devam edin” diye yazdı.

OKU ►  TÜBİTAK Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox