Sebep olarak çalışanların işlerini kaybetmesini gösterdi

Sebep olarak çalışanların işlerini kaybetmesini gösterdi

Teknolojinin gelişmesiyle otomatik üretim bantları ve robotlar iş gücünün yerini alıyor. Peki bu işlerde çalışan insanlar ne yapacak. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in bunun için bir fikri var. Robotlara vergi getirilmesi.

Gates, Quartz’a verdiği röportajda, işçilerin yerine robotların getirilmesine özel vergiler getirilmesini önerdi. Bu sayede hem iş kayıplarının önüne geçilebileceğini hem de robotları kontrol edecek kalifeye iş gücü yetiştirmek için fon oluşturulabileceğini ifade etti. Hatta bu sayede iş gücünün robotlara geçmesinin daha kontrollü olacağını iddia etti.

Microsoft’un kurucusu bu durumun doğurabileceği sıkıntıların da farkında. Böyle bir vergi getirilmesinin inovasyonu engelleyebileceğine dikkat çeken Gates, bununla robot kullanımının daha pahalıya mal olacağını bildirdi. Bununla birlikte hükümetlerin bununla ilgili çözümler üretmesi gerektiğini ifade etti. Bu sayede işçilerin bir anda işsiz kalmasının önüne geçilmesi gerektiğini savundu.

OKU ►  Bill Gates: ‘Bioterörizm 30 milyon insanın hayatına mal olabilir’

Bu konuyla ilgili Avrupa’dan fazla destek beklememesi gerekiyor. Zira Avrupa Parlamentosu, robotlara getirilecek vergi yasa tasarısını reddetmişti. Parlamento bunun yerine robotların üretimi ve kullanımı için regülasyonlar getirmeyi destekledi. Yöneticiler bu regülasyonların “üçüncü ülkelere” bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here