Bill Gates robot çalışanlara vergi konmasını talep etti

Date:

Sebep olarak çalışanların işlerini kaybetmesini gösterdi

Teknolojinin gelişmesiyle otomatik üretim bantları ve robotlar iş gücünün yerini alıyor. Peki bu işlerde çalışan insanlar ne yapacak. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in bunun için bir fikri var. Robotlara vergi getirilmesi.

Gates, Quartz’a verdiği röportajda, işçilerin yerine robotların getirilmesine özel vergiler getirilmesini önerdi. Bu sayede hem iş kayıplarının önüne geçilebileceğini hem de robotları kontrol edecek kalifeye iş gücü yetiştirmek için fon oluşturulabileceğini ifade etti. Hatta bu sayede iş gücünün robotlara geçmesinin daha kontrollü olacağını iddia etti.

Microsoft’un kurucusu bu durumun doğurabileceği sıkıntıların da farkında. Böyle bir vergi getirilmesinin inovasyonu engelleyebileceğine dikkat çeken Gates, bununla robot kullanımının daha pahalıya mal olacağını bildirdi. Bununla birlikte hükümetlerin bununla ilgili çözümler üretmesi gerektiğini ifade etti. Bu sayede işçilerin bir anda işsiz kalmasının önüne geçilmesi gerektiğini savundu.

[irp posts=”8471″ name=”Bill Gates: ‘Bioterörizm 30 milyon insanın hayatına mal olabilir’”]

Bu konuyla ilgili Avrupa’dan fazla destek beklememesi gerekiyor. Zira Avrupa Parlamentosu, robotlara getirilecek vergi yasa tasarısını reddetmişti. Parlamento bunun yerine robotların üretimi ve kullanımı için regülasyonlar getirmeyi destekledi. Yöneticiler bu regülasyonların “üçüncü ülkelere” bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...