Siz siz olun, 2018’den önce Bluetooth cihaz almayın!

Date:

Çok daha geniş kapsama alanı

Bluetooth aksesuarları piyasasıyla bir şekilde ilginiz varsa, gelecek yıla kadar beklemenize değecek bir nedeniniz de var demektir. İki büyük akıllı telefon üreticisi Samsung ve Apple hızla Bluetooth 5 ’e taşınıyor. Galaxy S8 taşındı bile. Ve yeni çıkacak olan Galaxy Note ve iPhone setlerinin de bu teknolojiyi içermeleri bekleniyor.

Üç büyük telefon üreticisinin muhtemel Bluetooth 5 geçişlerini doğal olarak üçüncü taraf aksesuar pazarı da izleyecek.

[irp posts=”5607″ name=”Samsung Galaxy S8 Bluetooth 5.0 ile gelecek”]

Fakat tabii bu şu anda piyasada mevcut olan cihazların modası geçmiş oldukları anlamına gelmiyor. Bilakis, son derece modern oldukları da söylenebilir. Bluetooth 4-4.2 pazarı en azından birkaç yıl daha hayatta kalacaktır. Bunun anlamı şu ki olur da yeni çıkacak olan telefonlardan edinirseniz, yeni nesil Bluetooth teknolojisinin tüm avantajlarından faydalanamayacak olan yavaş hıza sahip aksesuarlar (ya da çevre birimleri) elinizde kalacak.

Neden beklemelisiniz?

Bluetooth 5, 4.2’ye oranla iki kat hızlı data aktarım kapasitesine sahiptir ve çok daha uzak alanlara erişim sağlayabilir. Teorik olarak Buetooth 5 speaker ile eşleştirilmiş bir Samsung Galaxy S8 birbirlerinden yaklaşık 80 metreye kadar bir uzaklıkta işlem görebilirler. Tabii mevcut duvarlar ve genel arazi yapısı sebebiyle bu denli büyük olmayabilir kapsama alanı. Tıpkı teoride 20 metre kapsama alanına sahip olan Bluetooth 4.2’nin, uygulamada bu sınırlara pek erişemediği gibi. Fakat yine de yeni teknoloji, seleflerine oranla çok daha kapsamlı bir mesafeye erişmiş olacak.

Tabii ki Bluetooth 4.2 speaker’ı bugün itibariyle yaklaşık 100$’a satın alma imkanına sahipsiniz fakat eğer olur da iPhone 8 (ya da her nasıl adlandırılacaksa) alacak olursanız, 2018 yılı başlarında yine 100$’a satın alacağınız Bluetooth 5 speaker, sadece odadan odaya değil,  tüm ev boyunca çalışma performansı gösterecektir (2+1 evler için değişen bir şey yok). Ya da Bluetooth kulaklıklarınız mutfaktan yiyecek bir şeyler almak için gittiğinizde telefonu ofiste bırakacak olursanız, işlev görmeye devam edecektir. Bluetooth 5’in, Bluetooth 4.2’ye nazaran bir gelişme olduğunu gösteren binlerce farklı senaryo yazabiliriz.

Azami 245 metrelik kapsama alanı ile yeni teknolojinin kullanım alanı IoT cihazları da kapsayacaktır. Bluetooth 5, yeni teknolojinin bir sonucu olarak akıllı ev cihazlarında kullanılan Wi-Fi bağlantının yerini alabilecektir (ya da yedek olarak kullanılabilecek).

Bluetooth 5 cihazlar için ne kadar beklemek zorunda kalacağız?

Tahminen 2018 yılı başlarına kadar. Firmalar henüz Bluetooth 5’i destekleyen cihazlar üretmeye başlamadılar zira an itibariyle bu standardı destekleyen tek cihaz Galaxy S8. Fakat tabii bu durum önümüzdeki aylar içerisinde değişmeye başlayacaktır.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...