Bluetooth 5 ne zaman gelecek?

Date:

Bluetooth 5, kapsama alanı, bant genişliği ve hızı ile geliyor

Haziran 2016’da duyurulan kablosuz teknolojinin en son sürümü, bir sürü farklı ürünü birbirine bağlarken, yalnızca hoparlör veya akıllı saatler için kullanıldığı günler artık sona erdi. Bluetooth 5, kapsama alanı, bant genişliği ve hız üzerine odaklanarak, akıllı ev cihazları ve sistemleri ve büyüyen akıllı şehirlerimizi kontrol etmek ve yönetmek için uygun hale getiriyor.

Hepsi Bluetooth 4.2 ile karşılaştırıldığında, Bluetooth 5’in başlıca faydalarının kapsama alanında dört kat genişleme, 2Mbps’den 4Mbps’ye geçiş ve veri gönderme kapasitesi bağlamında da sekiz kat artış olduğu gözüküyor. Bu özellikler, Bluetooth’un düşük güç tüketimi ve her yerde hazır olma gibi özelliklerinin yanı sıra, akıllı evleri ve onlara bağlı tüm ürünleri kontrol etmek için ideal bir ürün haline getiriyor. Bluetooth spesifikasyonunun ardındaki grup, bir süredir bu teknolojinin akıllı evleri daha da geliştirmesi fikrini desteklemekteydi.

Kapsama alanını bu derecede arttırmak Bluetooth teknolojisinin artık bir evin tamamen her tarafına kolaylıkla ulaşabileceğine ve daha fazla hız ve daha az bekleme süresiyle, mesaj kapasitesinde yüzde 800 gibi bir artışla çok daha fazla veri transferi yapılabileceğine işaret ediyor.

Kaliteli Bluetooth sesi, hızlı ve daha güvenilir kablosuz yazılım güncellemeleri ile daha bilgilendirici bir Bluetooth uyarı ışığı, Bluetooth 5 ile sağlanan bazı avantajlardan sadece birkaçı.

 

Daha da derine inerseniz, diğer yakınlardaki bant genişlikleriyle daha az çakışma garantisini ve geliştiriciler için bağlantılarını istedikleri gibi kişiselleştirme imkanını vadediyor. Bir akıllı saatin çok geniş bir kapsama alanına ihtiyacı yok, önemli olan hızı, ama bağlanmış olan bir elektrik lambası için aynı durum söz konusu değil. Bluetooth ile bu şekilde çalışmak demek, akıllı telefonların gücünü daha etkin bir şekilde kullanmaya yarayan daha uygun uygulamalar ve donanımlar demek aslında.

Bluetooth 5 ne zaman gelecek?

Bluetooth 5’li cihazların 2017’nin başında gelmesi bekleniyor, gelen raporlarda altı ay kadar bir süre telaffuz ediliyor. Bluetooth 5, aslında Bluetooth 4.2, 4.1 veya 4.0’ın yerini almayacak, basitçe ana Bluetooth teknolojisine işlevsellik katacak ve geriye dönük uyumluluk vaat edecek.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...