Şirketler bir araya gelerek Küresel Sanal Gerçeklik Birliği’ni oluşturdu

Şirketler bir araya gelerek Küresel Sanal Gerçeklik Birliği’ni oluşturdu

Son dönemlerde sanal gerçeklik, teknoloji dünyasında büyük bir yer edindi. Büyük firmalar ise bu teknolojiyi çok daha ileriye taşıyabilmenin peşinde.

Facebook, Google ve Samsung gibi teknoloji devlerinin de aralarında bulunduğu dev şirketler bir araya gelerek Küresel Sanal Gerçeklik Birliği’ni oluşturdu. Bu ortaklık henüz çok yeni, ancak grup 2020 yılına kadar piyasa değerini 162 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Kurucuları arasında HTC, Sony, Acer, Starbreeze gibi firmalarında bulunduğu kar amacı güdmeyen ve tüketicilerin isteklerini büyük ölçüde karşılamayı amaçlayan bu grup, inovasyon çalışmalarını ve ürün denemelerini de birlikte yapacak.

Oculus VR genel danışmanı olan Jordan McCollum facebook hesabında yaptığı açıklamada “Sanal gerçekliğin henüz ilk aşamalarında olmamızdan dolayı, firma liderlerinin bu sektörü sağlam temeller üzerine kurmak için beraber çalışması ve fikir alışverişi yapması çok önemli” diyerek, uluslararası firmaları kollektif çalışmaya ve VR sistemini geliştirmeye davet etti.

Google’ın yazılım müdürü Jon Wiley ise “Kurulan bu grup, sanal gerçekliğin herkes açısından tecrübe edilebilmesi için gereken ilk adımdı. Diğer meslektaşlarımız ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” diyerek Jordan McCollum’un davetinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

OKU ►  Apple’ın gizli ekibi şeker hastaları için önemli bir buluşa imza atabilir

Geçtiğimiz eylül ayında Facebook ve Google’ın da aralarında bulunduğu Amazon, Microsoft ve IBM firmalarının bir başka yeni teknoloji olan yapay zekayı bir adım daha ileriye taşımak için bir araya gelmişti. Bu yeni birlikle birlikte, teknoloji dünyasının dev firmaları başka alanlarda da ortak çalışmaya hazır olduklarının sinyallerini veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here