BMW, Intel ve MobilEye işbirliği

BMW, Intel ve MobilEye sürücüsüz araç çalışması

BMW, Intel ve MobilEye sürücüsüz araç planları ile ilgili olarak bir yol haritası verdiler. Üçlü, 2017’nin ikinci yarısında bağımsız araçları test edebileceklerini ümit ediyorlar.  Yaklaşık 40 adet modifiye BMW 7 Serisi sedan, global denemenin bir parçası olarak Amerika ve Avrupa caddelerinde gezinmeye başlayacak. Bu girişim söz konusu firmaların işbirliklerinin pratikte ne derece iyi çalışacağını gösterecek. Bu sadece bir başlangıç. Üçlü, aynı zamanda daha kapsamlı planlarıyla ilgili açıklamalarda da bulundu.

Firmalar bu girişimi sadece BMW’ye has bir girişim olarak değerlendirmiyorlar. Herhangi bir otomobil üreticisi ya da geliştiricisinin kullanabileceği ölçeklendirilebilir bir mimari üretimi yaparak, yalnızca parça ihtiyacı olacak olan katılımcı adaylara da, ya da bütünüyle donatılmış sürücüsüz araç sistemine ihtiyacı olanlara da hitap etmiş olacaklar. Sahip olduğu teknoloji ve birikimle sıfırdan sürücüsüz araç yapımını başarma noktasında olmayan araç üreticileri için anahtar teslimi bir seçenek olarak değerlendirilebilir bu girişim.

OKU ►  Twitter, müşteriler ile firmalar arasında köprü olacak

Bu işbirliğinden filiz vermiş bir üretime geçiş durumunu görebilmemiz için yıllar geçmesi gerekebilir. BMW’nin iNext modeli 2021’den önce piyasaya çıkmayacak. Dolayısı ile diğer otomobil markalarının da BMW/Intel/MobilEye platformunu kendi adlarına kullanabilmek için bu tarihe kadar ya da daha uzun süre beklemeleri gerekeceğini tahmin etmek yerinde olacaktır.

OKU ►  Sürücüsüz otomobil teknolojisinin akla gelmeyen problemleri

Yine de olaya bir de şu gözle bakın : BlackBerry ve diğer rakip firmaların çalışmalarının bir araya gelişi ile sürücüsüz araç teknolojisi her yerde görülebilir olmaya doğru bir adım daha yaklaşıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox