Huey filo yenileme programı yarışına iki yeni firma daha katılıyor

Date:

İbre Sikorsky aleyhine kayabilir

Amerikan havacılık devi Boeing ve İtalyan Leonardo, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin UH-1N Huey filo yenileme yarışına müdahil olarak İtalyan firmasının ticari AW139 helikopterinin silahlandırılmış versiyonunu sunacaklar.

MH-139 olarak bilinen helikopterin, hava kuvvetleri servisinin ‘uzun süreli kullanım şartnamesine’ uygun hale getirilmesi için bir dizi modifikasyona tabi tutulması gerekecek. Bu noktada ekip, Leonardo’nun yan firması olan AgustaWestland’in Philadelphia’daki AW139 üretim zincirinden faydalanmanın en düşük maliyet girdisini sağlayacağı konusunda ümitvar.

Boeing tiltrotor ticari geliştirim direktörü Rick Lemaster, Hava Kuvvetleri Birliği’nin ‘Hava Muharip Sempozyumu’ öncesinde Şubat ayında yaptığı bir açıklamada “Operasyon masrafı azaldıkça, arttırılmış emniyet, geliştirilmiş sürdürülebilirlik gibi her alanda Hava Kuvvetleri için tasarrufu beraberinde getirecektir” dedi. Boeing ve Leonardo MH-139’un 30 yıllık bir süreç içerisinde, rakiplerin sunduklarından daha az bir miktar olan bir milyar dolardan daha fazla bir miktara mal olacağını düşünüyor.

MH-139 dokuz tam teçhizatlı askerin yakıt ikmali yapılmadan 225 deniz millik bir menzilde taşıyarak Hava Kuvvetlerinin beklentilerini karşılayabilir.

MH-139 helikopter kokpitinin içeriden görünüşü

Ne tip değişimlerin gerekli olduğuna dair detay vermeyi reddeden Lemaster “Üretimini yaptığımız ürünlerin sertifikasyonunu sağlamak için geliştirmek durumunda olduğumuz şeyler, daha çok askeri özgünlükte ve sivil ya da yarı askeri havacılık ortamında yer almayan ürünlerden oluşuyor” diyerek sözlerine;

“Leonardo ve firmamızın mühendisleriyle çalışarak Hava Kuvvetlerinin uçaklarının ruhsatını almalarını sağlayacak eserleri nasıl oluşturabileceğimize dair bir yol haritamız var” şeklinde devam etti.

Hava Kuvvetleri UH-1N Hueys filosunu yenilemek için asgari 84 adet helikopter alımı yapmayı planlıyor. Bu alımda olası en düşük fiyatla şartnameyi karşılayacak teklife öncelik tanınacak. Bununla birlikte rakip firmaların hepsi bu standartları karşılamak için geliştirme aşamasında olmayan teknolojileri kullanmak zorundalar. Şubat ayında servisin yaptığı açıklamada teklif için son başvuru tarihinin bu yaza kadar ertelendiği belirtilmişti.

Yaklaşan savaş

Boeing ve Leonardo Lockheed Martin’in yan kuruluşu olan bir firmanın halihazırda Hava Kuvvetleri için küçük miktarlarda ürettiği Sikorsky’nin Black Hawk türevi olan HH-60U modelini alt etmek zorunda kalacaklar. Servis ilk başta yarışı diğer satıcılara da açmadan önce Black Hawk’ları tek kaynak olarak planladığı için UH-1N yenileme yarışması büyük oranda Sikorsky’nin lehine görülüyordu.

Diğer firmalar tekliflerini henüz sunmadılar fakat Bell Helicopter ve Airbus’ da mücadeleye dahil olabilirler.

Boeing ve Leonardo aynı zamanda Leonardo’nun, sözleşmenin birincil taraftarı olacak olan Boeing’e dizginleri vermeye hazır olup olmadığı konusundaki yaygın ticari şüphelerle de boğuşmak durumunda kalacaklar. Geçtiğimiz yıl boyunca İtalyan firması önceki T-X ortağı Raytheon ile programın yönetimi noktasında çatışma yaşamıştı. Neticede her iki firma da ekiplerini dağıtmış, dağıtım öncesinde General Dynamics ile olan T-X ortaklığı bozulmuştu.

Fakat Boeing ve Leonardo UH-1N programının farklı olduğunu söylediler. Birincisi, firmalar daha önce İtalyan ordusunun CH-46 Chinook programı ve İngiltere’nin AH-64 Apache’si üzerinde birlikte çalışma yapmışlardı.

Lemaster, “ Leonardo ile sağlam iş ilişkilerine sahibiz , ve her iki firmanın güçlerini geleceğe dönük olarak pekiştirdiğimize eminiz” dedi.

AW139 yaklaşık 10 yıldır üretim yapıyor ve AgustaWestland 240 müşteri için 820 uçak üretti (bunların 250’den fazlası Philadelphia’da üretildi).

Boeing sözleşmenin birincil taraftarı olarak askeri özellikte ekipmanların entegrasyonunu gerçekleştirecek. Bu ekipmanlar uzun ömürlülüğü ve misyon şartlarını sağlamanın yanında sistemin arayüzünü ve lojistik desteği yönetimini kazandırmak için helikoptere eklenmek durumunda olacaklar. Lemaster firmanın son montaj aşamasında da rol oynayabileceğini belirterek  “Doğru yaklaşımın ne olacağı konusunda halen çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Sözleşme imzalanması durumunda Boeing ve Leonardo firmalarında yaklaşık 500 kişilik bir istihdam olanağı sağlanabilecek.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...