Bridge, iPhone için karma gerçeklik gözlüğü

Date:

Occipital, iPhone için karma gerçeklik gözlüğü (HMD) Bridge‘yi duyurdu

Bridge, iPhone 6 / 6S veya iPhone 7 sahiplerinin sürükleyici karışık ve sanal gerçekliği anında yaşamaları için, Occipital’ın Yapı Sensörünü, gerçek dünyadaki hassas bir 3D gösterimi elde etmek için kullanan ve  mevcut kulaklıklar ile mümkün olmayan karma gerçek yeteneklere güç sağlamak için kullanılabilen bir premium kulaklık setidir.

Örneğin, Bridge sanal içerik ve karakterlerin gerçek dünya ortamlarıyla gerçek zamanlı birleşmesini sağlayabilir. Sanal bir karakter mutfak masasının altına gizlenebilir veya bir kanepenin üzerinden geçebilir. Veya sanal bir ışın silahı, oturma odasındaki duvarın üzerinde bir delik açabilir ve gerçek dünyadan sanal bir dünyaya ya da dünyanın dört bir yanındaki bir arkadaşınızın evine bir geçit açabilir.

HMD – açılımı Head-mounted display veya Helmet-mounted display yani kafaya takılan ekran kısaltmasıdır. HMD, bir çift gözlük veya bir kask şeklinde olabilir. Her gözün önünde küçük bir monitör vardır. İki monitör olduğundan, görüntüler üç boyutlu olarak görünür. Buna ek olarak, çoğu HMD, hareket sensörü içerir, böylece sistem kafa hareketlerine cevap verebilir.
AR – Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik)
VR – Virtual reality (Sanal gerçeklik)
MR (XR) – Mixed reality (Karma gerçeklik)

Occipital, iç mekanda, oda ölçeğinde, 6 derecelik serbest (6DoF) izleme olanağı sunan Bridge adlı yeni bir karma gerçeklik (mixed-reality) kulaklık seti duyurdu. HMD’nin az sayıda araştırmacılar için sürümü satışta olup 16 Aralık’ta teslim edilecek; Ürünün perakende sürümünün Mart 2017 başında resmi olarak çıkması bekleniyor.

Bridge, iPhone için karma gerçeklik gözlüğü

Bridge, AR/VR/MR(XR) içeriği için Occipital Bridge motorunun bir eklentisidir. Motor, geliştiricilerin gerçek dünyadaki çevrelere gölgeler yayınlayarak, çevrenin çeşitli yönlerinin arkasına saklanarak ve çevresindeki fiziksel nesnelerle etkileşim kurarak adapte olabilecek gerçekçi sanal nesneler oluşturmasına olanak tanır. Bridge HMD, Occipital’ın Yapı Sensörünü bir iPhone kamera ile birleştirerek dijital dünyayı fiziksel alana yerleştiriyor.

Aslında Occipital karma gerçeklik ile başlamadı. Yapı Algılayıcı, aslında dijital olarak manipüle edilebilir gerçek dünyadaki nesnelerin 3D taramalarını oluşturmak üzere tasarlandı. Ardından cihaz sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik için yeniden tasarlandı. Eylül ayında, geliştiricilerin Bridge Engine deneyimini yaşaması için bir prototip HMD çıkarıldı. Son olarak, herkesin alabileceği bir XR karma gerçeklik setine dönüştürüldü.

Bridge HMD, VR (Sanal Gerçeklik) deneyimleri için konum izleme özelliğini de kullanabilir. Occipital, var olan yazılımın Unity plugin ile “izleme ve çarpışma önleme teknolojisini kullanmanız için birkaç dakika içinde güncellenebilir” olduğunu söylüyor. Burdaki her şey hayatı kolaylaştırma ile ilgili. Pahalı bir bilgisayara ihtiyaç yok, basit bir geçişle XR ve VR arasında tercih yapılabilir. Çalışmak için herhangi bir kamerayı ayarlamaya gerek kalmadığı gibi oda ölçülerinde kullanmak için baska ekipmanlara ihtiyacınız olmaz.

Bridge HMD 1334 x 750 çözünürlüğe ve 60fps yenileme hızına sahip. Kameranın gördüğü bir şeyi yazılımın tanıması arasında 10ms’lik tepki süresi var. Kulaklık seti aslında XR içeriğini desteklemek için yapı algılayıcıya (Structure Sensor) sahip olan iPhone 6, 6S veya 7 için bir kılıf görevi görüyor.

Yapı Sensörü ve SDK, Kickstarter‘da 2013 yılında başarılı bir şekilde başlamış 3500’den fazla destekçiden 1.29 milyon ABD doları destek gelmişti, daha sonra mobil cihazlara 3D algılama özelliği eklemenin en popüler platformlarından biri haline geldi.

Explorer sürümünde entegre lityum polimer pil bulunuyor, iPhone’un pilini kullanmıyor, 3-4 saat aktif algılama, bekleme süresi 1000+ saat.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...