CES’in göz bebekleri: Amazon ve Nvidia

Bu yılki CES, üretim alanında oldukça çeşitli ürünler ortaya koydu

Giyilebilir teknolojilerden sağlığa ve VR’a kadar uzanan birçok kategori bulunuyordu ancak CES’te açık ara kazanan iki şirket vardı ve her ikisi de kendi ürünlerinden çok ortaklıkları aracılığı ile kazandı.

Nvidia nasıl kazandı ?

Nvidia CES’te daha dikkat çekici bir duruş sergiledi. GPU üreticilerinin CEO’su Jen-Tsun Huang, açılış konuşmasıyla fuardakileri adeta büyüledi. Nvidia kendine ait gösterim alanında, BB8 robotunun da eşlik ettiği kendi oto- pilot test aracıyla birlikte aynı yazılım ve donanıma sahip bir oto-pilot Audi Q7’nin de sunumunu başarıyla gerçekleştirdi.

Nvidia’nın çekirdek işleri boyut ve önem bakımından diğer bütün teknoloji firmalarını geride bırakmayı başardı.

Nvidia GPU’ları yapay zeka kapsamındaki mekanik öğrenme, imaj tanıma ve diğer teknolojileri destekleyen nörol ağların ve sunucu sistemlerinin üretilmesine imkan sağladı.

Bu yılki CES, üretim alanında oldukça çeşitli ürünler ortaya koydu

Nvidia’nın tüketici işleri de büyük gelişim gösterdi. Yeni Shield TV, yılın sonlarına doğru çıkacak olan Google Yardımcı özelliği ile oturma odalarının ve akıllı ev cihazlarının vazgeçilmezi olacağa benziyor.

OKU ►  Vine’larınızı kaydetmek için son gün
OKU ►  iPhone 8’e kablosuz şarj gelmesi çok muhtemel

Amazon nasıl kazandı ?

Perakende devi Amazon da CES’in neredeyse her yerinde bulunuyordu. Şirketin Alexa sanal yardımcısı fuarın her yerinde karşımıza çıktı.

Ford’un araçlarında bulunan SYNC 3 Alexa ise dahiyane bir sunumla fuardakileri mest etti. Sonuçta sanal ve ses destekli yardımcılar olması beklenen gelecek nesil araç içi sistemleri düşünülürse, bu sistem araç üreticilerini bir adım öne çıkarabilir.

Bu yılki CES, üretim alanında oldukça çeşitli ürünler ortaya koydu

Amazon oldukça erken bir açılış yaptı. Alexa’nın bütün yazılım ve donanım üreticilerine açık olduğunu göstermek istedi. CES bize 2017’nin neler getirebileceğini oldukça güzel gösterdi.

Ezber Bozanlar

Amazon ve Nvidia bu sene CES’i tüketiciler için ürettiği birkaç ıvır zıvır ile kazanmadı aksine halkın ve şirketlerin dikkatini çekmiş birçok alanda aynı anda bir numaralı işletmeci olarak kazandı.

Bireysel firmaların CES’te bu kadar büyük etkiye sahip olması oldukça nadir rastlanır ancak bu iki dev firma, 2017’nin teknolojik anlamda bize neler sunabileceğini gayet iyi özetledi.

CES 2017’den gelen en yeni haberleri takip etmek için buraya tıklayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox