Chrome, güvensiz satış siteleri için kullanıcıları uyaracak

Chrome, güvensiz perakende siteleri için kullanıcıları uyaracak

Chrome’un geliştiricileri, son birkaç yıldır güvensiz siteleri görüntüleme biçimini ve HTTPS olmayan siteleri “nötr” bir bilgi simgesi ile gösteriyor. Ancak Google, belirli site türleri için bunun yakında değişeceğini belirtti ve nasıl olacağını Chrome 56 beta sürümünde görebileceğimizi belirtti. Şifreleri veya kredi kartı numaralarını toplayan şifrelenmemiş HTTP sayfaları, URL çubuğunda “güvenli değil” olarak göze çarpacak şekilde görüntülenecek.

Google, yayıncıların sitelerini HTTPS’ye dönüştürmesi için 2015’teki yaptığı uyarıları hafifletmiş olabilir. Bununla birlikte, Google son zamanlarda çok daha fazla sitenin tamamen şifrelendiğini söylediğinden, web yöneticileri bu uyarıları ipucu olarak almış görünüyor.

not-secure-warning-chromium-browser-2016-12-09-01

Beta sürümünde kontrol edebileceğiniz bir başka ilginç şey, geliştiricilerin web sayfalarını akıllı telefonlara ve yazıcılara “sadece birkaç satır JavaScript ile” Bluetooth yoluyla bağlamasına olanak tanıyan Web Bluetooth desteği. Bu, örneğin kalp atış hızınızı görmenizi veya bir web sitesi vasıtasıyla bir Lego aracını kontrol etmenizi sağlayacaktır.

OKU ►  Google hesaplardan beklenmedik çıkışlar yaşanıyor

Chrome’a gelen diğer önemli yeni özellik CSS “position: sticky” komut desteği. Örneğin, okuyucu yeni bir bölüme ilerleyinceye kadar sayfanın üst kısmına yapışan web sayfası başlıkları oluşturmanıza yardımcı olur, böylece onların (aşağıda gösterildiği gibi) nerede olduklarını bulmalarını kolaylaştırır.

OKU ►  Google hesaplardan beklenmedik çıkışlar yaşanıyor

gif-sticky

Chrome 56, Windows, OSX ve Android için Canary beta sürümü geliştiriciler ve test kullanıcıları için tamamen çökebilir uyarısıyla çıktı. Ocak 2017’de herkesin kullanımına açılacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox