Chrome, güvensiz satış siteleri için kullanıcıları uyaracak

Date:

Chrome, güvensiz perakende siteleri için kullanıcıları uyaracak

Chrome’un geliştiricileri, son birkaç yıldır güvensiz siteleri görüntüleme biçimini ve HTTPS olmayan siteleri “nötr” bir bilgi simgesi ile gösteriyor. Ancak Google, belirli site türleri için bunun yakında değişeceğini belirtti ve nasıl olacağını Chrome 56 beta sürümünde görebileceğimizi belirtti. Şifreleri veya kredi kartı numaralarını toplayan şifrelenmemiş HTTP sayfaları, URL çubuğunda “güvenli değil” olarak göze çarpacak şekilde görüntülenecek.

Google, yayıncıların sitelerini HTTPS’ye dönüştürmesi için 2015’teki yaptığı uyarıları hafifletmiş olabilir. Bununla birlikte, Google son zamanlarda çok daha fazla sitenin tamamen şifrelendiğini söylediğinden, web yöneticileri bu uyarıları ipucu olarak almış görünüyor.

not-secure-warning-chromium-browser-2016-12-09-01

Beta sürümünde kontrol edebileceğiniz bir başka ilginç şey, geliştiricilerin web sayfalarını akıllı telefonlara ve yazıcılara “sadece birkaç satır JavaScript ile” Bluetooth yoluyla bağlamasına olanak tanıyan Web Bluetooth desteği. Bu, örneğin kalp atış hızınızı görmenizi veya bir web sitesi vasıtasıyla bir Lego aracını kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Chrome’a gelen diğer önemli yeni özellik CSS “position: sticky” komut desteği. Örneğin, okuyucu yeni bir bölüme ilerleyinceye kadar sayfanın üst kısmına yapışan web sayfası başlıkları oluşturmanıza yardımcı olur, böylece onların (aşağıda gösterildiği gibi) nerede olduklarını bulmalarını kolaylaştırır.

gif-sticky

Chrome 56, Windows, OSX ve Android için Canary beta sürümü geliştiriciler ve test kullanıcıları için tamamen çökebilir uyarısıyla çıktı. Ocak 2017’de herkesin kullanımına açılacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...