iOS 10’daki ipuçları ve bilmedikleriniz

Date:

iOS 10’da gizli olan harika yeni özelliklerin bir kısmını ortaya çıkarın

Bu ipuçlarının çoğu, iOS 10’u destekleyen tüm iPhone’larda veya iPad’lerde çalışmaktadır.
Ancak bazı ipuçlarının yalnızca yeni cihazlarda kullanılabildiğini unutmayın.

En son iOS 10 güncellemesinde kaçırmış olabileceğiniz bazı yeni özellikleri sizler için derledik. Bunların çoğu iOS 10’u destekleyen tüm cihazlarda kullanılabilmesine rağmen, bazıları daha yeni cihazlarda kullanılabilir.

Rahatsız etme modundayken seçtiğiniz kişilerin sizi aramasını sağlayın.

Yalnızca seçtiğiniz kişilerin sizi araması için izin verilen VIP sistemi, iOS 10’da çarpıcı bir şekilde geliştirildi. Artık, telefonunuzda her kişi için ayrı zil sesi ve mesaj tonu seçebilirsiniz. Böylece telefonunuz uzakta da olsa kimin aradığını veya size mesaj attığını zil sesinden ayırt edebileceksiniz.

Bu özellik için, kişiler‘e gidin, bir kişi seçin, düzenle‘yi tıklayın ve sonra zil sesini ve sms tonuna tıklayarak istediğiniz tonu seçin, ayrıca bu bölümde acil durum kestirmesini açarak, telefonunuz rahatsız etme modundayken bile bu seçtiğiniz kişiden gelen aramalarda seslere ve titreşime izin verebilirsiniz.

Aracınızı park ettiğiniz yeri bulma

Bildiğiniz gibi harita uygulaması iOS 10 ile epey iyileştirilmişti. Konum doğruluğundaki hassasiyet arttırılmış, ve daha kolay kullanım imkanı sunulmuştu.

Arabanızı nereye park ettiğinizi bulmak için Apple Haritalar‘daki park edilen konumu göster kısmını aktif etmelisiniz. Bu özelliği kullanmak için iPhone’unuzu Bluetooth veya CarPlay özelliğiyle aracınızla bir kere eşleştirmeniz yeterli olacaktır. Aracınızı park ettiğiniz yeri bulmak için harita uygulamasını açın, karşınıza iki farklı mavi simge gelecek, bunlardan nokta biçiminde olan sizin konumunuzu ve pim biçiminde olan ise aracınızın konumunu gösterecektir. Artık alışveriş merkezlerinde aracım nerede diye endişe duymanıza gerek kalmayacak.

iMessage ile görüntüleri düşük kalitede gönderme

iOS 10’da iMessage kullanırken gönderdiğiniz resimler yüksek çözünürlükte gider, fakat artık bu özellik ile düşük kalitede resim göndermek mümkün. Böylece daha az internet kullanarak iMessage’dan resim gönderebilirsiniz.

Bu ayarı şu şekilde yapıyoruz;
Ayarlar> Mesajlar‘a gidin ve düşük kalite görüntü modu‘nu etkinleştirin.

Yatma zamanı ayarları

Bu, bazı insanların seveceği bazılarının da nefret edebileceği bir özellik. Bu özellik ile iPhone’unuzdan sizi yatağa çağırmasını isteyebilirsiniz. Bu tür teknolojik kolaylıklar yokken sanki yatmayı unutuyormuyduk dediğinizi duyar gibiyiz.

Bu özelliği etkinleştirmek için saat uygulamasını açın ve yatma zamanı öğesine dokunun, ilk olarak size kaçta kalkmanız gerektiğini soracak, onu ayarladıktan sonra kaçta yatmanız gerektiğini ayarlamanızı isteyecek, haftanın her günü için farklı saatler seçebilirsiniz.

Öncelikli uygulama kurulumları

iPhone’unuza birden fazla uygulamayı aynı anda yüklüyorsanız, ana ekranda indirilmek üzere bekleyen herhangi bir uygulamaya uzun süre basın, önce indirme seçeneğini tıklatarak hangilerinin önce kurulacağını seçerek kontrol edebilirsiniz. Bunun için 3D Touch’a sahip bir cihaz gerekmektedir.

iMessage okundu bilgisi ayarlama

Artık iOS 10’daki mesajlarda her mesaj için ayrı ayrı okundu bilgisini kapatıp açabilirsiniz.

iMessage penceresinin sağ üst köşesinde bulunan “i” simgesini tıklayarak okundu bilgisi tercihlerinizi ayarlayabilir ve daha sonra okundu bilgisi ayarını açıp kapatabilirsiniz. Bu ayar tüm cihazlarınız arasında senkronize edilir.

Apple Watch’ınızı bulun

Bu özelliği isteyen birçok insan biliyoruz, artık iPhone’umu bul özelliğinin bir parçası olarak bu kolaylıktan istifade edebilirsiniz.

Apple parmak izi algılayıcısını kapatma

Apple parmak izi algılayıcısı ile iPhone’unuzu açabiliyorsunuz., ancak bu yeni özellik sizi rahatsız ediyorsa, ve kullanmak istemiyorsanız, iOS 9’da olduğu gibi çalışmasını sağlamanın bir yolu var.

Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Ana Ekran Düğmesine gidin ve parmağı koyarak aç‘ı etkinleştirin.

Daha önce silinemeyen uygulamaları silebilirsiniz

Önceki sürümlerde Apple’ın kendi uygulamalarını telefonunuzdan silemiyordunuz, yapabileceğiniz en iyi şey onlara gizlemekti. Ancak artık diğer uygulamaları sildiğiniz gibi bu uygulamaları silebilirsiniz. Eğer fikrinizi değiştirirseniz, App Store‘dan tekrar indirebilirsiniz.

Parlak ışıklar

Artık parlak ışık, orta ışık ve düşük ışık arasında seçim yapmak için kontrol merkezi’ndeki el feneri simgesine uzun bir basış uygulayarak el fenerinin parlaklığını değiştirebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için 3D Touch’a sahip bir cihaz gerekmektedir.

Hızlıca kamerayı açmak

Kamera simgesi görünmüyor olabilir, ancak yine de kilitli ekrandan fotoğraf makinesine gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kilitli ekrandayken parmağınızı sola kaydırmak.

Fotoğraflarınızı detaylı arayın

Fotoğraflar uygulamasındaki anılar bölümünden, belirli nesneleri içeren fotoğrafları arayabilirsiniz.

Her şeyi emoji’leştirin

Mesajlar uygulamasında artık emojiler kullanılabiliyor, emoji haline dönüşebilecek kelimelerde istediğiniz emojiyi seçebilirsiniz. Kullanışlı, ancak fazla kullanılırsa, mesajın anlaşılması neredeyse imkansız hale gelebilir.

Saklama alanınızı genişletin

Eğer telefonunuzda hafıza alanınız azaldıysa, Ayarlar> Müzik> depolama alanını optimize et seçeneğine gidin ve depolamayı optimize et seçeneğini etkinleştirerek bir süre dinlemediğiniz müziklerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...