CIA’in yaptığı gizli psişik deneylerin dosyaları yayınladı

Date:

Bilim kurgu filmlerini aratmayacak deneylerin gerçekten yapıldığı ortaya çıktı

ABD hükümetinin gizli istihbarat servisi olan CIA geçtiğimiz günlerde “çok gizli” sıfatıyla saklanan eski dosyalarını resmi sitesinde yayınlamıştı. Yayınlanmış binlerce dosyanın içerisinde bir tanesi var ki bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten.

STARGATE PROJECT (Yıldız Geçidi Projesi)

CIA ve ABD Milli Savunma Departmanı’nın ortak çalıştığı projenin ismi Stargate Project yani Yıldız Geçidi Projesi. 1970 yılında yapılan çalışmalarla ilgili yayınlanan dosyalara göre proje kapsamında yapılan deneylerde Psişik güçlere sahip askerler ve ajanlar geliştirilmeye çalışılmış. Gondola Wish, Grill Flame, Center Lane, Sun Streak ve Scanate gibi birçok kod isimle adlandırılan deneylerde yapılan çalışmaya “uzaktan izleme” ismi veriliyor. “Uzaktan izleme” deneyinde, isminden de anlaşılacağı gibi denek kişinin kendisinden çok uzaktaki bir obje, kişi veya alanı izleyebilmesi ve hakkında bilgi alması amaçlanmış. Bir nevi vücuttan ayrılma hadisesi gerçekleştirilmek istenmiş.

Tam teşekküllü teşkilat

CIA tarafından yayınlanan dosyalardaki bilgiye göre Yıldız Geçidi Projesi tam teşekküllü bir yapılanmaya sahipmiş. Proje üzerinde bir proje şefi, bir kıdemli subay, üç “uzaktan izleme” operatörü, bir istihbarat teknisyeni ve bir sekreter çalışmış. Dosyalara göre projenin tek amacı “uzaktan izleme” tekniklerinin denenmesi. CIA bu deneyin başarılı olacağına gerçekten inanmış ki projeye tam 20 milyon dolarlık bütçe ayırmış. Hatta proje başlamadan önce deneklerle yaralanma ve zarar görme ihtimallerinin olacağını kabul eden bir anlaşma yapılmış. Yıllarca süren birçok denemenin sonunda Yıldız Geçidi Projesi’nin başarısız olduğu anlaşılmış ve 1995 yılında projeye son verilmiş.

Bu proje CIA’in ilk bilim kurgu hikayelerinden çıkma deneyi değil. CIA geçtiğimiz sene 1700 adet UFO dosyasını da kendi resmi sitesinde yayınlamıştı.

25 yıllı geçen dosyaların Federal Kayıt Yasası’nın 13526 nolu İdari Kanunu gereğince “gizli” statüsü kaldırılarak yayınlandığını ifade eden CIA, bunun sonucu olarak düzenli olarak bu tip gizli olan dosyaların yayınlamasının devam edileceğini belirtti.

Bugüne kadar tahminen 930,000 dosyanın yayınlandığı ifade edilirken, Stranger Things yada X-Files dizisinin severlerine de yeni sezonu beklerken vakit geçirebilecekleri bir hobide doğmuş olabilir. Kim bilir belki bilim kurgu filmlerinden çok daha ilgi çekici bir şey bulabiliriz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...