CIA’in yaptığı gizli psişik deneylerin dosyaları yayınladı

Bilim kurgu filmlerini aratmayacak deneylerin gerçekten yapıldığı ortaya çıktı

ABD hükümetinin gizli istihbarat servisi olan CIA geçtiğimiz günlerde “çok gizli” sıfatıyla saklanan eski dosyalarını resmi sitesinde yayınlamıştı. Yayınlanmış binlerce dosyanın içerisinde bir tanesi var ki bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten.

STARGATE PROJECT (Yıldız Geçidi Projesi)

CIA ve ABD Milli Savunma Departmanı’nın ortak çalıştığı projenin ismi Stargate Project yani Yıldız Geçidi Projesi. 1970 yılında yapılan çalışmalarla ilgili yayınlanan dosyalara göre proje kapsamında yapılan deneylerde Psişik güçlere sahip askerler ve ajanlar geliştirilmeye çalışılmış. Gondola Wish, Grill Flame, Center Lane, Sun Streak ve Scanate gibi birçok kod isimle adlandırılan deneylerde yapılan çalışmaya “uzaktan izleme” ismi veriliyor. “Uzaktan izleme” deneyinde, isminden de anlaşılacağı gibi denek kişinin kendisinden çok uzaktaki bir obje, kişi veya alanı izleyebilmesi ve hakkında bilgi alması amaçlanmış. Bir nevi vücuttan ayrılma hadisesi gerçekleştirilmek istenmiş.

Tam teşekküllü teşkilat

CIA tarafından yayınlanan dosyalardaki bilgiye göre Yıldız Geçidi Projesi tam teşekküllü bir yapılanmaya sahipmiş. Proje üzerinde bir proje şefi, bir kıdemli subay, üç “uzaktan izleme” operatörü, bir istihbarat teknisyeni ve bir sekreter çalışmış. Dosyalara göre projenin tek amacı “uzaktan izleme” tekniklerinin denenmesi. CIA bu deneyin başarılı olacağına gerçekten inanmış ki projeye tam 20 milyon dolarlık bütçe ayırmış. Hatta proje başlamadan önce deneklerle yaralanma ve zarar görme ihtimallerinin olacağını kabul eden bir anlaşma yapılmış. Yıllarca süren birçok denemenin sonunda Yıldız Geçidi Projesi’nin başarısız olduğu anlaşılmış ve 1995 yılında projeye son verilmiş.

OKU ►  Sony tarafından doğrulanan PS5, 2018’de piyasaya çıkabilir
OKU ►  Tüm Volvo otomobilleri iki yıl içinde elektrikli veya hibrit olacak

Bu proje CIA’in ilk bilim kurgu hikayelerinden çıkma deneyi değil. CIA geçtiğimiz sene 1700 adet UFO dosyasını da kendi resmi sitesinde yayınlamıştı.

25 yıllı geçen dosyaların Federal Kayıt Yasası’nın 13526 nolu İdari Kanunu gereğince “gizli” statüsü kaldırılarak yayınlandığını ifade eden CIA, bunun sonucu olarak düzenli olarak bu tip gizli olan dosyaların yayınlamasının devam edileceğini belirtti.

Bugüne kadar tahminen 930,000 dosyanın yayınlandığı ifade edilirken, Stranger Things yada X-Files dizisinin severlerine de yeni sezonu beklerken vakit geçirebilecekleri bir hobide doğmuş olabilir. Kim bilir belki bilim kurgu filmlerinden çok daha ilgi çekici bir şey bulabiliriz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox