Erkek ya da kız farketmez, bırakın oyuncağını çocuğunuz kendisi seçsin

Erkek ya da kız farketmez, bırakın oyuncağını çocuğunuz kendisi seçsin

Oyuncak üreticileri özellikle çocukların cinsiyetlerine özel oyuncakları, kızlara ve erkeklere pazarlayacak, geleneksel cinsiyet rollerini sürdürürler. Günümüzde oldukça devasa büyüklükte bir pazar haline gelen oyuncak endüstrisinin pek çok eğlence sektörüyle yarış içinde olması da bunu açıklıyor. Erkek ya da kız farketmez, bırakın oyuncağınızı çocuğunuz kendisi seçsin! Örneğin; Arabalar filmiyle erkek çocuklarını hedef alan eğlence sektörü, çocukları oyuncakçılarda Arabalar filminin karakterlerinin oyuncaklarını almaya itiyor. Bu talep, erkek çocuklarından oluşuyor.

OKU ►  Hava kirliliği çocukların genlerinde tahribata yol açıyor
Erkek ya da kız farketmez, bırakın oyuncağını çocuğunuz kendisi seçsin

Oyuncağın çocuk eğitimindeki yeri

Çocuklar, o ufacık yaşlarında oyun oynayarak bir erkek ya da bir kadın olmanın ne anlama geldiğini öğrenmeye başlarlar. Bir kızın pembe prenses oyuncaklarla dolu bir odasına giriyor olması o yaşta kendisini mutluymuş gibi hissettiriyor olsa da aynı zamanda o kız çocuğu bir tren pisti inşa etmenin ya da bir otomobilin hareket edişini de sevebilir. Erkekler ise, oyuncak bir mutfakta yemek yapmak için bloktan kuleleri bir araya getirmeyi, evcilik oynamayı seviyor olabilirler. Çocukları salt bir cinsiyet sınıfına sokarak onların karakterlerinin dışarıya yansımasını engellemek zorbaca bir hareketin ötesine geçemez. Son zamanlarda eğitimciler ve aileler bu durumun farkına varmış ve bir dur demeye başlamışlardır.

OKU ►  Söylentilere göre iPhone 8 ayna görünümü de dahil olmak üzere dört renk seçeneği ile birlikte geliyor
Erkek ya da kız farketmez, bırakın oyuncağını çocuğunuz kendisi seçsin

1. Pembe Oyuncaklar
Pembe ambalajdaki pembe oyuncaklarla dolu pembe raflara doğru gezinirken cinsiyetin hedeflendiğini yanlış anlamıyorsunuz. Genelde pembe prenses temalı, giysileri pembe oyuncaklar, mutfak takımları olan oyuncakların yanında yer alır. Pembe oyuncak mutfaklar pembe çay setlerinin yanında. Pembe makyaj paketi, bebeklerin pembe giysileriyle yan yana bulunur. Küçük bir kız, doğal olarak legolara, füze tabancalarına ve aksiyon figürlerine yönelmesi bu kadar uyaranın bir arada bulunduğu yerde biraz zor olabilir. Pembe oyuncaklar ezici çoğunlukla itaatkar veya dikkat gerektiren davranışlarla ilişkilendirilir. Kızların bebeklere bakmaları ve yemek yapmaları, makyajlarının ve giysilerinin nasıl görüneceği hakkında endişelenmeleri gerektiğini içten içe empoze eder.

2.Aksiyon Figürleri
Aksiyon figürleri erkeklere zorlu görevleri üstlenmeyi ve başkalarını korumak için savaşmayı öğretir. Nadiren, bir kızın canlandırdığı bir hareket figürü bulursanız, muhtemelen seksi bir bikini, kısa etek ve uzun çizme giydirilmiş olacağını göreceksiniz. Cinsiyet algısı yaratılarak, toplumsal rollerin biçilmiş olduğunu en net haliyle göreceksiniz.

OKU ►  Stephen Hawking, İşçi Partisini desteklediğini söyledi

3. Oyuncak Arabalar ve Kamyonlar

Küçük çocuklar için pazarlanan arabalar ve kamyonları oyuncakçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Küçük kızınız, bir prenses gibi giyinmekten ve davranmaktan çok damperli oyuncak kamyon kullanmanın tadını çıkarabilirken, aslında erkek çocukları bu oyuncakların ana hedefidir. Bu oyuncaklar cinsiyet rollerini etkiler çünkü erkek çocuklarına daha agresif ve egemen olduklarını öğretirler. Hızlı sürüş, ağır yük taşıma ve araba çarpması erkek davranışlarıyla ilişkilendirilir. Aslında bunun için kadın erkek ayrımcılığı yapmalarına gerek yok. Erkek ya da kadın hiçbiri agresif ya da olduğundan daha sinirli olmaya yönlendirilmemeli.Erkek ya da kız farketmez, bırakın oyuncağını çocuğunuz kendisi seçsin

OKU ►  Ekran başında çok durmak çocuklarda diyabet riskini arttırıyor

4. Bebekler
Birçok küçük kızın en az bir bebeği ve bebek arabası vardır. O bebeğe sanki annesiymiş gibi bebeğim diye seslenir, dışarıda arkadaşlarıyla oyunlar oynaması gerekirken bebeğini gezdirir. Kızlar toplumda geleneksel cinsiyet rollerini teşvik eden bebeklerin başlıca pazarlarıdır. Kız çocuklarının bu türden oyuncakları oynamak ya da satın almak zorunda bırakılmış olması toplumsal rollerinin daha bebeklikten biçilmesine bağlanmaktadır. Bebekler, çocuklara geleneksel cinsiyet rolünü öğretir; eski kültürel normları takviye eder; bu normların bir çoğu da kızların sadece bebekle ilgilenmesini önerir. Aydınlanma çağının öncesinde karanlık çağların etkisinin yaşandığı toplumların kültürlerinde olduğu gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here