Oyunlarda hile yapmak artık çok daha zorlaştı

Oyunlarda hile yapmak artık çok daha zorlaştı

Gelen haberlere göre Counter-Strike: Global Offensive’ın yapımcısı Valve, hilecilere karşı neural networkle (yapay zeka) önlem alıyor.

Valve’in Reddit sitesi üzerinden yaptığı açıklamaya göre firma yeni bir anti-hile sistemi üzerine çalışıyor. Oyuncu sayısı milyonları bulan Counter-Strike’da hile büyük bir problemdi. Hilecilerin en çok kullandığı hileler arasında spinbot tipi yani rakiplerinizin size nişan alamamasını sağlayan programlar ve oto-hedef hilesi yani düşmanlarınıza hedef almadan vurabildiğiniz hileler başı çekiyor. Bu hileleri kullanan oyunculara karşı standart bir oyuncunun kazanmak için neredeyse hiçbir şansı kalmıyor.

Neural networkler insan beyni gibi çalışarak yeni şeyler öğrenebiliyor ve kendisini geliştirebiliyor. Peki Valve, böyle bir işlem gücü isteyen anti-hile sistemini nasıl kaldırabilecek. Görünüşe göre bu konuda da çalışmış. Firma yeni sistemi denemeye başlamış bile. Sevilen Blizzard oyunu Overwatch, anti-hile sisteminin ilk deneyen oyun.

OKU ►  Valve Steam’in güvenlik açığını kapattı

Sistem bütün oyunları sürekli olarak kontrol edecek. Belki de bu sayede çileden çıkarıcı hilecilere karşı bir çözüm bulmuş olabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here