Depremi hisseden mobil uygulama ‘MyShake’

Date:

Deprem tahmininde kullanılan Android uygulama

UC Berkeley’de görevli sismologların geçtiğimiz Şubat ayında yayınladıkları MyShake, sismik hareketleri pasif modda gözlemleyerek depremleri izliyor ve kullanıcıları olası bir deprem durumunda uyarıyor. Uygulamanın tanıtımından aylar sonra yapımcılarının beklentileri üzerinde bir performans sergileyerek ondan fazla ülkede 200’den fazla deprem tespit etti.

Uygulama yaklaşık olarak 200.000 kez indirildi. Bununla birlikte bunlardan sadece bir bölümü herhangi bir zamanda devreye girmek için aktif durumda bulunuyor. İlk altı aydan fazla bir zaman diliminde uygulamanın sensör ağı, oldukça etkili olduğunu kanıtladı.

Deprem tahmininde kullanılan Android uygulama

Şaşırtıcı performans

Uygulamanın yapımcılarından biri olan Qingkai Kong, New Scientist’e “MyShake’in büyük ölçekte depremleri tesit edebileceğini görmüştük fakat uygulama aynı zamanda küçük depremleri de tespit edebiliyor. Ki biz bunun mümkün olabileceğini hiç düşünmemiştik” dedi.

İlk sonuçların analizini yapan bir makale Geophysical Research Letters’da yayınlandı. Aşağıdaki özet, uygulamanın başarısı ile ilgili olarak genel bir fikir veriyor:

” 800 telefonda yüklü olan uygulama, sıradan bir günde, MyShake’in arşivine ivmelendirme dalga-formu verisi sağlıyor. Telefonda yüklü olan uygulama P dalgalarını tespit ederek tetiklemede bulunabilir ve aynı zamanda 2.5 ve üzerindeki şiddette olan olayları kaydedebilme özelliğine sahiptir. Günümüze kadar tek bir depremden gelen en büyük sayıdaki dalgaboyu, Güney Kaliforniya’daki M5.2 Borrego Springs’te gerçekleşti. Bu deprem esnasında MyShake 103 adet 3-bileşenli dalga boyu topladı. Google Play’den hergün yapılan yüklemeler sayesinde şebeke büyümeye devam ediyor ve özellikle bir sarsıntı zinciri esnasında uygulamanın kullanımı zirve yapıyor. “

Bilim adamları ve mühendislerin yaptıkları keşfe göre , telefonlardaki hızlandırıcı ölçerler ve diğer akıllı cihazların, beklenenden daha kabiliyetli oldukları ortaya çıktı. Cihaz aynı zamanda depreme meyilli alanlarda ya da yakın çevrede oturanlara bir uyarı göndererek hazırlık yapmaları ve başkalarını haberdar etmeleri için fazladan birkaç saniye kazandırabilir.

Yazı devam ediyor

MyShake aynı zamanda dünya çapındaki son depremlerin özetini veriyor ve tarihte gerçekleşen depremlerden hangilerinin bölgenizde oluşan sarsıntılarla benzeştiğini gösteriyor.

Uygulama Android kullanıcıları için ücretsiz olarak indirilebilir. Yüklemek için buraya tıklayın. Böylece dünya çapındaki ağa katkıda bulunabilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...