Depremi hisseden mobil uygulama ‘MyShake’

Deprem tahmininde kullanılan Android uygulama

UC Berkeley’de görevli sismologların geçtiğimiz Şubat ayında yayınladıkları MyShake, sismik hareketleri pasif modda gözlemleyerek depremleri izliyor ve kullanıcıları olası bir deprem durumunda uyarıyor. Uygulamanın tanıtımından aylar sonra yapımcılarının beklentileri üzerinde bir performans sergileyerek ondan fazla ülkede 200’den fazla deprem tespit etti.

Uygulama yaklaşık olarak 200.000 kez indirildi. Bununla birlikte bunlardan sadece bir bölümü herhangi bir zamanda devreye girmek için aktif durumda bulunuyor. İlk altı aydan fazla bir zaman diliminde uygulamanın sensör ağı, oldukça etkili olduğunu kanıtladı.

Deprem tahmininde kullanılan Android uygulama

Şaşırtıcı performans

Uygulamanın yapımcılarından biri olan Qingkai Kong, New Scientist’e “MyShake’in büyük ölçekte depremleri tesit edebileceğini görmüştük fakat uygulama aynı zamanda küçük depremleri de tespit edebiliyor. Ki biz bunun mümkün olabileceğini hiç düşünmemiştik” dedi.

İlk sonuçların analizini yapan bir makale Geophysical Research Letters’da yayınlandı. Aşağıdaki özet, uygulamanın başarısı ile ilgili olarak genel bir fikir veriyor:

OKU ►  Android yazılım güncellemeleri hakkında faydalı bilgiler

” 800 telefonda yüklü olan uygulama, sıradan bir günde, MyShake’in arşivine ivmelendirme dalga-formu verisi sağlıyor. Telefonda yüklü olan uygulama P dalgalarını tespit ederek tetiklemede bulunabilir ve aynı zamanda 2.5 ve üzerindeki şiddette olan olayları kaydedebilme özelliğine sahiptir. Günümüze kadar tek bir depremden gelen en büyük sayıdaki dalgaboyu, Güney Kaliforniya’daki M5.2 Borrego Springs’te gerçekleşti. Bu deprem esnasında MyShake 103 adet 3-bileşenli dalga boyu topladı. Google Play’den hergün yapılan yüklemeler sayesinde şebeke büyümeye devam ediyor ve özellikle bir sarsıntı zinciri esnasında uygulamanın kullanımı zirve yapıyor. “

Bilim adamları ve mühendislerin yaptıkları keşfe göre , telefonlardaki hızlandırıcı ölçerler ve diğer akıllı cihazların, beklenenden daha kabiliyetli oldukları ortaya çıktı. Cihaz aynı zamanda depreme meyilli alanlarda ya da yakın çevrede oturanlara bir uyarı göndererek hazırlık yapmaları ve başkalarını haberdar etmeleri için fazladan birkaç saniye kazandırabilir.

OKU ►  Yeni Moto G5 Plus’ın yeni görüntüleri sızdırıldı!

Yazı devam ediyor

MyShake aynı zamanda dünya çapındaki son depremlerin özetini veriyor ve tarihte gerçekleşen depremlerden hangilerinin bölgenizde oluşan sarsıntılarla benzeştiğini gösteriyor.

OKU ►  Whatsapp’ta bu mesajı görürseniz hemen silin!

Uygulama Android kullanıcıları için ücretsiz olarak indirilebilir. Yüklemek için buraya tıklayın. Böylece dünya çapındaki ağa katkıda bulunabilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox