Disney, gerçek bir topu VR’da yakalayabilmeniz için bir sistem geliştirdi

Sanal oyunlar daha da gerçekçi olacak.

Sanal gerçeklik deneyimini kullanıcıya eldiven veya destekleyici ekipman vererek güçlendirmek kolay yollardan bir tanesi. Peki nereye gittiğini göremeyen birisine nasıl gelen gerçek bir topu yakalamasını sağlatırsınız? İşte bu soruya Disney Araştırma ekibini bir yanıtı var. Bu ekipteki bilim insanları VR gözlükleriniz takılıyken gelen bir topu normal hayatta gelen gerçek bir topmuş gibi sezgisel olarak yakalayabilmek adına hareket yakalama sistemi geliştirmişler. Geliştirdikleri yaklaşımda, elinizin, başınızın ve topun hareketlerini algılamak için sensörler kullanıyorlar.  Bu noktadan sonrası ise hareket öngörme metodu ile topun ne yöne gideceğini görselleştirmeye kalıyor.

Henüz erken geliştirme fazında olmasına rağmen sistem etkili ve esnek sonuçlar veriyor. Bu sistemin testini yapan şahıslar geleneksel yöntemlerle topu yakalamakta zorluk yaşadılar. Bu yöntemden kasıt ise topun anlık olarak nerede olduğu gösterilen metot. Ancak topun nereye gideceğinin öngörüldüğü ve projeksiyonunun verildiği metotla kullanıcılar topları daha iyi yakalamışlar.

OKU ►  NASA, eski ve ölü bir gezegenin çekirdeği sanılan metal zengini Asteroid için iş başında

Şuan için ekibin bunu direkt olarak kullanılacak bir yazılıma koyma planları yok. Ancak işe yarar pratik bir çözümü fark etmemek mümkün değil. Bu sistem sayesinde daha gerçekçi olmasının yanında içgüdüleri kuvvetli olmayan insanların da rahat kullanabileceği VR uygulamaları yapmak mümkünleşiyor. Bir “yakalama oyunu” bu işte yeni olanlara topun yolunu öngörmelerine yardımcı olurken, onların deneme yanılma ile olan öğrenme süreçlerini de hızlandıracaktır.

OKU ►  Uzayda kalma rekoru kıran Whitson ile Trump'ın canlı görüşmesi

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox