İnternet üzerinde çalışan firmaların hiçbiri güvende değil

İnternet üzerinde çalışan firmaların hiçbiri güvende değil

Teknoloji ve internet alanında çalışan kişilerin e-mail dolandırıcılığına kanmayacak kadar akıllı olacağını düşünebilirsiniz. Ama bu her zaman böyle olmuyor. Hem FBI hem de New York yerel otoritesi Litvanyalı Evaldas Rimasauskas’ı iki ABD’li teknoloji firmasından toplam $100 milyon para hortumlamak suçuyla tutukladı.

İsimlerinin verilmesini istemeyen iki firmanın da “çokuluslu online sosyal medya şirketleri” olduğu ifade edildi. Bu tabire uyabilecek sadece birkaç şirket olduğunu düşünürsek ihtimaller çok da geniş değil. Hem de iddiaya göre dolandırıcılık yöntemi de öyle çok karışık filan değil. Sadece dikkati dağınık birkaç çalışan yakalamak yeterli.

İddiaya göre Rimasaukas 2013 ve 2015 (belki daha erkenden) yılları arasında Letonya’da ve “Asyalı büyük bir bilgisayar üreticisiyle aynı ismi taşıyan” sahte bir şirket kurmuş. Bu firmayı kullanarak e-mail ile karşısındaki firmaları kandırarak milyonlarca dolarlık ödemeleri Letonya ve Kıbrıs’taki banka hesaplarına yatırtmayı başarmış. Dolandırıcı hesabına yatırılan paraları hızlı bir şekilde dünyadaki birçok hesaba dağıtmayı da başarmış (bunların içerisinde Letonya, Hong Kong, Macaristan ve Slovakya bulunuyor). Rimasauskas bununla da kalmamış ve bankalara sahte belgeler göndererek yatırılan paraların resmi olduğunu göstermiş.

OKU ►  NASA daha dayanıklı araçlar üretmek için yeni bir malzeme geliştiriyor

Eğer mahkemede suçlu olduğu kanıtlanırsa Rimasauskas’u ciddi bir ceza bekliyor. Elektronik Dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve para aklama suçlarından yargılanacak dolandırıcı suçlu bulunursa her bir suçtan 20’şer yıl hapis yatabilir.

Buradan çıkarılacak en büyük ders ise ne kadar büyük olursanız olun internet üzerinden iş yürütüyorsanız emin olmadan kimseye ödeme yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here