Aselsan Ejderha Yüksek Güçlü Elektromanyetik Sistem ”Jammer”

ASELSAN Yüksek Güçlü Mikrodalga Sistemi EJDERHATM, özel olarak tasarlanmış yönlü anten/reflektör seti kullanılarak tek darbe veya bir dizi darbe aracılığı ile, kısıtlı bir süre boyunca, yüksek güçlü elektromanyetik (EM) ışıma yapmak üzere milli olarak geliştirilmiştir.

Aselsan Ejderha, yüksek Güçlü Mikrodalga kaynakları tarafından üretilen elektromanyetik enerji, hedef alınan elektronik teçhizatın (EYP – El Yapımı Patlayıcı Düzenekler) çalışmasının engellenmesi, hatalı çalışmaya sevk edilmesi veya hasara uğratılarak çalışamaz hale getirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Aselsan Ejderha, teknoloji, “EYP ile Mücadele” faaliyetlerinde “düzenekleri kalıcı olarak etkisiz hale getirme” çözümü ile ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca, sadece RF kontrollü düzeneklere değil, yarı-iletken temelli her türlü elektronik devreye karşı da etkilidir.

EJDERHATM, insansız kara aracı üzerine entegre edilen versiyonu ile bomba imha uygulamalarında kullanılarak, elektronik devreli patlayıcılara güvenli mesafeden müdahale imkanı sunmakta.

Portatif versiyonu ile ise son zamanlarda gündemi sıkça işgal eden toplantı odası veya ofislere yerleştirilen böcek adı verilen gizli dinleme cihazlarının etkisiz hale getirmektedir.

OKU ►  Meteksan Savunma Sanayi Şirket Profili

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox