Elektromanyetik Kuvvet

Elektromanyetik Kuvvet Nedir ? Atom ve moleküller, çok daha kuvvetli olan elektromanyetik alan tarafından bir arada tutulur.

Bu kuvvet elektriksel yüklerin bulunduğu yerlerde geçerlidir. Bu kuvvetin gravitasyon kuvvetinden farkı; gravitasyon daima çeker, elektromanyetik kuvvet ise hem çeker hem de iter. Bu çekme ve itme cisimlerin kütlelerine göre değil, onların yük şiddetlerine göre değişir. Yük ne kadar büyük olursa, çekme veya itme de o kadar büyük olur.

Elektromanyetik kuvvet, elektron ve kuark gibi elektrik yüklü parçacıklardan etkilenen, gravitonla etkilenmeyen bir kuvvettir. Bu kuvvet çekim kuvvetinden 10 üzeri 42 defa daha büyüktür. Elektrik yükü, artı ve eksi olmak üzere iki türlüdür.

Elektromanyetik Kuvvet Nedir

Dünya, güneş gibi büyük cisimler eşit sayıda artı ve eksi yük içerir. Böylece tek parçacıklar arasındaki çekici ve itici kuvvetler birbirine hemen hemen eşit olur ve geriye çok küçük miktarda bir elektromanyetik kuvvet kalır. Atomların çekirdeğinde eksi yüklü elektronlarla artı yüklü protonlar arasındaki elektromanyetik çekim, elektronların atom çekirdeği etrafında dönmesine neden olur.

OKU ►  Kara maddenin kara dehlizlerinde karanlık yolculuklar

Elektromanyetik kuvveti taşıyan parçacıklara foton denir. Protonlar ile elektronlar arasındaki çekim kuvvetini de fotonlar gerçekleştirir.

Fotonlar aynı zamanda ışığı oluşturan en küçük enerji paketleridir. Elektromanyetik kuvvete göre çekirdekteki aynı pozitif yüklü protonların birbirini itmesi gerekecekti. Böyle bir itme ise çekirdeğin dağılması ve sonuçta bütün maddenin çatlayarak yok olması demekti. Çekirdekte ki protonların birbirini itmesi birbirini çekmesinden 1000 kat daha fazla olacağından çekirdeği dağılmaktan kurtaran başka bir kuvvet daha bulunur ki böylece protonlar birbirleriyle daha güçlü yükle bağlansınlar.

OKU ►  Kara maddenin kara dehlizlerinde karanlık yolculuklar

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox