En tehlikeli beyin kanseri için yeni tedavi seçeneği

Date:

Araştırmacılar Glioblastoma Multiforme için yeni bir tıbbi gelişme sağladı

Ulusal Kanser Araştırmaları Araştırma Enstitüsü bilim insanları tarafından keşfedilen ve en ölümcül beyin kanseri türü olan glioblastoma multiforme’nin tedavisinde yeni bir gelişme olabilecek ve yaygın olarak GBM olarak bilinen yeni bir ilaç keşfetti.

Glioblastoma Multiforme Nedir?

GBM merkezi sinir sisteminde beynin destekleyici dokularında oluşan hızla büyüyen, agresif bir tümördür. GBM, evre IV beyin kanseridir ve invazif doğası nedeniyle ölümcüldür. GBM beyin loblarının herhangi birinde ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla frontal ve temporal loblardadır. GBM ağırlıklı olarak yetişkinlerde görülür.

GBM’nin belirtileri beyindeki tümörün konumuna bağlı olarak farklılık gösterir ancak bulantı, sürekli baş ağrısı, kusma, görme bulanıklığı, iştahsızlık, ruh hali veya kişilik değişikliği, bellek kaybı, nöbet başlangıcı, kas zayıflaması gibi belirtileri içerir. Ayrıca sözlü iletişimde zorluk ve değişik şeyleri düşünmede ve öğrenmede güçlüğe sebeb olur.

Glioblastoma Multiforme için Mevcut Tedavi

Bugüne kadar, GBM’nin ortak tedavileri aşağıdakileri içermektedir:

1. Ameliyat: Glioblastoma hastaları için ilk tedavi evresi. Tümör kaynaklı beyindeki basıncı hafifletmek için tümör hücrelerinin cerrahi olarak çıkarılmasını (ekstraksiyonunu) içerir.

2. Radyoterapi Tedavisi: Bu tedavi glioblastomalı hastalar için oldukça yaygındır ve ameliyatın güvensiz bir seçenek olduğu düşünülürse önerilir. Tek başına veya cerrahi, kemo veya hedefli terapi ile kombinasyon halinde kullanılabilir.

3. Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları ve radyasyon tedavisi, hemen hemen her türlü glioblastoma için önerilen tedavilerin en başında gelmektedir. Kanserli dokuların beyinden ameliyatla çıkarılmasından sonra,wafers (ilaçlı silikon disk) boş alana konulur. Wafers birkaç hafta içinde bu silikon tabakalar yavaş yavaş erir ve ameliyattan sonra kalan tümör kalıntılarını dokuyu çevreleyerek öldürür.

4. Hedeflenen Terapi: Bu tedavi kanserli hücreleri, normal hücrelerden farklı hale getiren  bölümlerini hedeflemek için kullanır. Bu terapi olağan kemoterapi tedavisinden daha az yan etkiye sahip olduğu için beyin tümörlerini tedavi etmek için daha çok tercih edilir.

GBM Tedavisinde Yeni Gelişmeler

ScientistNFCR’nin desteği ile Dr. Paul B. Fisher ve Dr. Web Cavenee’nin GBM’yi tedavi edebilecek kadar yeni bir ilaç ajanı keşfedildiği bildirildi. Yeni kimyasallar ile dikkatli bir şekilde tasarlanmış yeni bir farmasötik ajan ile geliştirilen bu yeni ilaç, radyasyonun bir sonucu olarak GBM hücrelerinin istilasını önlemeye yardımcı olabilir.

Cavenee, Fisher ve araştırmacılar ekibi, yeni ajanı ışınım ile kombinasyon halinde test ettiler. Radyasyon ile kombinasyon halinde kullanıldığında ön klinik calışmalarda sağkalım oranının daha da arttığı gözlemlendi.

Franklin C. Salisbury, Jr, NFCR CEO’su Cavenee ve Fisher tarafından yapılan araştırmayı takdır ile karşıladı.

Salisbury, “Yıllardır NFCR tarafından finanse edilen araştırmalardan elde edilen bulgular günümüzde daha iyi tedavilere yol açtı ve inanılmaz derecede yetenekli iki bilim adamının bu son keşfi, yakın gelecekte GBM ve birden fazla kanser için iyileştirilmiş terapiler olacağının kanıtı”

Sağlık ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...