Enerji içecekleri satışına 18 yaş sınırı geldi!

Uzmanlar uyarıyor! Enerji içecekleri sporcu içeceği değildir!

Bildiğiniz üzere, piyasada birçok markanın enerji içeceği satılmaktadır. Pek çok insan, bu enerji içeceğini meyve suyu niyetine içmekte ve enerji vereceğiniz düşünmektedir. Ve, enerji içeceklerini çok yanlış bir şekilde kullanan sporcular da vardır. Ama, artık yapılan yeni düzenlemeyle 18 yaşından küçüklere enerji içecekleri satılmayacak. Ayrıca, enerji içeceklerinin üzerine “Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez” ibaresi konulacak.

Artık, enerji içeceklerinin spor tesislerinde, okul kantinlerinde ve hastanelerde satışı yasaklanacak ve reklamı yapılmayacak. Enerji içeceklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan tebliğ, sporcu içeceklerini kapsamıyor. Enerji içeceklerine bileşen olarak etil alkol ilave edilmeyecek. Ancak ürünü oluşturan bileşenlerin çözündürülmesi, taşınması gibi işlemlerde kullanılabilen, bileşenlerde doğal olarak bulunabilen, üretim aşamasında oluşabilen ve son ürüne taşınan etil alkol miktarı en fazla litrede 3 gram olacak.

OKU ►  Çin’in teknoloji devi Xiaomi, kısa menzilli yeni projektörünü tanıttı

Bileşiminde kafeinle taurin, inositol ve glukoronolakton maddelerinden birini veya birkaçını içeren aromalandırılmış alkolsüz içecekler enerji içeceği dışında başka bir gıda adı ile piyasaya arz edilemeyecek. Meyveli olarak adlandırılan enerji içeceklerinde meyve oranı, gazlı olanlarda ağırlıkça en az yüzde 4, gazsız olanlarda ise ağırlıkça en az yüzde 10 olacak. Bu ürünlerin etiketinde uyarı başlığı altında, tüketici tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde “Alkol ile karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir. Çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diyabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir. Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez” ifadesi yer alacak.

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox