ESEA’nın 1.5 milyon kullanıcı profili sızdırıldı

Date:

Ciddiye alınmayan hacker grubu ESEA’nın tüm kullanıcı bilgilerini yayınladı

Bir hacker, e-spor sitesini 100 bin dolar ödemezlerse kullanıcı bilgilerini sızdırmakla tehdit etti. Ciddiye alınmayan tehdidinden 12 gün sonra, tam 27 Aralık’ta korsan ESEA’ya ait 1.5 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı.

ESEA firmasına göre; kullanıcı isimleri, e-posta adresleri, şifreleri, güvenlik sorusu cevapları her zaman olabilecek sızıntılar ancak bu sefer daha özel olan IP adresleri ve telefon numaraları da sızmış.

ESEA şifrelerin kırılması oldukça zor olan bcrypt ile şifrelendiğini söyledi. İnsanlar sızan bu bilgilerle bazı kullanıcıların hesaplarına girebilirler. Eski oyuncu Chad “spunj” Burchill twitter üzerinden hesabının şifresinin değiştirilmiş olduğunu yazdı.

Hacklenmiş hesapların arandığı LeakedSource veritabanı bu korsanlığın boyutlarını duyurdu. ESEA bir bildiri yayınlayarak korsanın 100 bin dolar istediğini ancak kendilerinin bunu kabul etmediğini söyledi.

ESEA: “Korsanın istediği bu parayı vermek kullanıcılarımızın hesaplarının korunacağına dair bir garanti vermiyordu. Yapılabilecek en mantıklı şey, olayı yetkililerle paylaşıp kullanıcılarımıza uyarılar göndermekti. Aynı zamanda açığımızı kapatmak adına güvenlik yazılımımızı geliştirmek için saatlerce çalıştık” dedi.

ESEA kırılan veritabanını ayıklayarak FBI’a teslim etti. Hiçbir tedbir almayan kullanıcılar için ESEA bir bildiri yayınlayarak, kullanıcı isimleri ve şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Hacking ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...