Evrenin en sıcak gezegeninin “KELT-9b” gezegeni olduğu açıklandı

Yeni keşfedilen KELT-9b gezegeni en sıcak gezegen olarak belirlendi

Astronomlar, yeni keşfettikleri KELT-9b gezegeninin Samanyolu galaksisi dışında kalan, şimdiye dek bulunmuş en sıcak gezegen olduğunu açıkladı. İlk saptamalara göre, gezegenin yüzeyi çoğu yıldızdan kat ve kat daha sıcak. Astronomlar, KELT-9b gezegeninin gün içerisinde 4300 santigrat derece ısıya ulaştığını tespit etti. KELT-9b, bu sıcaklık düzeniyle başka bir alemi yaşıyor.

KELT-9b olarak bilinen bu gezegen, Jüpiter’e benzemektedir. Dünya zamanıyla, her bir buçuk günde bir yörüngesindeki yıldızın etrafında dönüyor. Ekseni çok dar olduğu için de dev gaz bulutu gelgitle kilitleniyor ve yıldıza hep aynı yüzünü gösteriyor. Gezegen, yoğun bir radyasyona sahip. Bu nedenle de, KELT-9b’nin atmosferini buharlaştırarak şişiriyor. Bilim insanlarına göre gezegen, güneş sisteminin en büyüğü olan Jüpiter’den neredeyse 3 kat büyük. Ama yoğunluk açısından sadece yarısına denk geliyor.

Yeni keşfedilen KELT-9b gezegeni en sıcak gezegen olarak belirlendi

Astronomlar, 2018 yılının sonlarında ise, KELT-9b gezegenini, NASA’ya ait olan 9 milyar dolarlık Hubble teleskobuyla gözlemlemeyi düşünüyor. Böylelikle, gezegenin ne ölçüde buharlaştığını, gaz bulutu olarak ne kadar süre var olabileceğini hesaplayabilecek.

OKU ►  Sanal Gerçeklik ortamında klavye olmadan yazabileceğiz

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox