Facebook, Canlı yayınları yapay zeka ile takip edecek

Date:

Facebook, rahatsız edici Canlı yayınları belirlemek için yapay zeka kullanacak

Facebook, geliştirmekte olduğu yapay zekayı yeni bir video dizisi ile kullanıcılarına tanıtmak için uğraşırken, diğer taraftan sosyal ağda canlı akışı denetlemek için yapay zeka kullanmak istiyor.

Şirketin Applied Machine Learning  Direktörü Joaquin Candela Reuters’e yaptığı açıklamada, Facebook’un çıplaklık, şiddet ve sitenin politikalarını ihlal eden diğer tüm içerikler için video akışlarını otomatik olarak işaretleyen bir araç üzerinde çalıştığını söyledi. Şu anda bu özellik Facebook Live’da test ediliyor. Artık Facebook, Canlı yayınları yapay zeka ile takip edecek.

Kullanıcıların, rahatsız olduğu uygunsuz içeriği Facebook çalışanlarının kontrol ettikleri sisteme raporlamaları yerine, sistem uygunsuz materyali kendiliğinden tespit edecek. Haziran ayında yayınlanan bir Reuters raporuna göre, şirket uygunsuz fotoğraflar veya videolar gibi kural ihlali olan içeriği işaretleme yolunda çalışıyor ancak canlı yayınları bu operasyona eklemek çok daha fazla çaba gerektirecek.

Canlı yayının üzerine yapılan tartışma, Antonio Perkins’in Chicago Polisi tarafından silahla vurulup öldürüldüğünü gösteren bir Facebook Live yayınıyla başlatıldı. Şirket, videoyu bir grafik içerik uyarısı ekleyerek sitesinde bıraktı çünkü görüntüler şiddetin gerçek sonuçlarına bir örnek teşkil etti. Facebook, şiddet eylemlerini sansasyonel hale getiren klipleri kaldırmaya devam edeceğini söyledi.

Candela’nın açıkladığı gibi canlı video yayınını tespit edip anlamanın iki büyük zorluğu vardır. “Birincisi bilgisayarınızın görme algoritması çok hızlı olmalı ve sanırım orasını çözebiliriz,” dedi Candela. “Diğeri, ordaki uygunsuz içeriğı doğru olarak bir insanın gibi analiz edip ön plana çıkaracak,  politikalarımızı anlayan ve onu uygulayan bir uzman olması gerek.”

Bildığiniz gibi Facebook, sahte haber hikayelerinin yükselişiyle uğraşan çok sayıda şirketten biri. Geçtiğimiz ay CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcılara daha kolay bildirmde bulunmalarını sağlayacak yöntemlerinin yanı sıra şirketin canlı yayın başlamadan  bu bağlantıları algılamaya çalıştıklarını söyledi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...