Facebook, arkadaşlarınıza göndereceğiniz mesajlara emojiler eklemenize

Hislerinizi emojilerle yansıtabileceksiniz

Ateşli bir konuşma esnasında üzerinde durduğunuz bir mesaja nasıl tepki verirsiniz? Tıpkı Zaman Tüneli’nde olduğu gibi Facebook, arkadaşlarınıza göndereceğiniz mesajlara emojiler eklemenize olanak sağlamak istiyor

Hoan Do isimli bir okuyucu Facebook Messenger’ın bazı kullanıcılara ‘Tepkiler’ opsiyonu sunduğuna dair ipucu verdi. Bir sohbet akışı esnasında arkadaşlarınızın gönderdikleri mesajların üzerine gelerek bu mesajlara küçük bir yukarı doğru başparmak, aşağı doğru başparmak, kalpli-gözler, kahkaha, beğeni, üzülme, ya da sinirlenme gibi emojiler eklememizi sağlıyor.

Bu Reaksiyonları gönderdiğiniz andan itibaren sohbet akışında bulunan herkes mesajları görecek, ve sonrasında kimin hangi Reaksiyon’u terk ettiğinin tam bir listesini de görebileceksiniz.

Facebook bu yeni özelliği doğrulayarak “Messenger uygulamasını daha eğlenceli ve kullanılır kılmak için gayret gösteriyoruz. Kullanıcıların mesajlarındaki hislerini ifade eden en iyi emojileri paylaşmalarına imkan veren küçük bir test bu” dedi. Bunun anlamı herkesin bu özelliğe şu an için erişemeyeceği, fakat insanların hoşuna giderse, Messenger Tepkiler özelliği tüm kullanıcıların istifadesine sunulabilir.

Messenger tepki listesi zaman tünelindekinden farklılık arz ediyor çünkü çok-istenen ve daima-yasaklı butonları da eklenmiş. Her ne kadar bunlar Facebook’un eklemesini istediği popüler emojiler olsa da firma zaman tünelinde gereğinden fazla negatif bir hava hakim olmasın diye bu zamana kadar hiç eklememişti. Bunun yerine ‘Tepkiler’ özelliği geliştirilmiş, böylece insanların daha ince anlama sahip hisleri çabucak paylaşmalarına imkan sağlanmış olacakt. Fakat yorumlardan hoşlanmama özelliğinden uzaklaşılmıştı.

OKU ►  Uber imaj tazelemeye çalışıyor

Facebook bunu daha çok ‘hayır’ butonu olarak görüyor. İnsanların Messenger’ı sıklıkla planlama ve koordinasyon maksadıyla kullandıklarını, tepki emjoilerinin hızlı oylamayı sağlama noktasında yardımcı olup olmayacaklarını görmek için deneme yaptıklarını söylediler.  Her ne kadar insanlar bu butonu aynı zamanda ‘beğenmedim’ butonu olarak görecek olsalar da firma Evet/Hayır seçeneğini de sunacak.

Facebook Messenger’ı ne oranda kullanışlı yapabilirse, Snapchat, Line ve Google’ın bölümlere ayrılmış mesajlaşma uygulamaları ile o oranda daha iyi baş edebilir. Mesajlara kolayca tepki verebilme özelliğini kullanılır hale getirmek kullanıcıların Facebook ekosistemine takılıp kalmalarına sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here