Bu, kovan sakinleri için kötü bir haber olabilir.

Bilim insanlarının ellerine resim fırçası alarak cesurca yaptıkları son çalışmanın gösterdiğine göre kraliçe eşek arıları kişiliklerini işçi eşek arılarına bulaştırıyor.

Animal Behavior dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim insanları kovanlarında toplanmış 30 eşek arısı ile çalışma gerçekleştirdiler. Resim fırçası ile eşek arılarını dürterek bir de. Dürtülmeye reaksiyon olarak bazıları oradan uçarak uzaklaşmış. Bazısı umursamamış ve 50 kere dürtülmeye rağmen olduğu yeri terk etmemiş. Bir kısmı da sinirlenip fırçayı iğnesi ile sokmaya çalışmış.

Çalışmayı yürüten gözü pek bilim insanları, eşek arısı yumurtaları çatlarken, koloniye titreşim vererek bir yırtıcı yaklaşıyormuş duygusunu arılara vermişler. Bu şekilde bütün işçi arıları tek tek dürtmek yerine tek seferde bütün koloninin vereceği tepkiyi gözlemlemelerine olanak sağlamışlar. İşçi eşek arıları, kraliçe nasıl tepki verirse onlar da o şekilde tepki vermişler. Yani kraliçe kovanı terk etmekte inat ederse işçilerde aynı şekilde inat ediyorlar.

“Kraliçeye bakarak, işçilerin vahşi yaşamın içinde hayatta kalıp kalamayacaklarını ön görebilirsiniz.” diyor çalışmanın yazarlarından Colin Wright. Bunun muhtemel nedeni ise kraliçe ile işçilerin koloni içinde farklı rollerinin olması. Eğer kraliçe kovanı terke derse muhtemel bir kaçışı temsil ederken, işçinin terk etmesi tehlikeyi önlemek adına oluyor. Yani kraliçenin inatla terk etmediği bir vakada inatla terk etmeyen işçilerin de tehditle mücadele edememesi demek oluyor. Bazı senaryolarda kraliçenin verdiği kararlar her zaman en doğru karar olmayabiliyor demek ki.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here