Kraliçe eşek arıları kişiliklerini işçi eşek arılarına bulaştırıyor

Date:

Bu, kovan sakinleri için kötü bir haber olabilir.

Bilim insanlarının ellerine resim fırçası alarak cesurca yaptıkları son çalışmanın gösterdiğine göre kraliçe eşek arıları kişiliklerini işçi eşek arılarına bulaştırıyor.

Animal Behavior dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim insanları kovanlarında toplanmış 30 eşek arısı ile çalışma gerçekleştirdiler. Resim fırçası ile eşek arılarını dürterek bir de. Dürtülmeye reaksiyon olarak bazıları oradan uçarak uzaklaşmış. Bazısı umursamamış ve 50 kere dürtülmeye rağmen olduğu yeri terk etmemiş. Bir kısmı da sinirlenip fırçayı iğnesi ile sokmaya çalışmış.

Çalışmayı yürüten gözü pek bilim insanları, eşek arısı yumurtaları çatlarken, koloniye titreşim vererek bir yırtıcı yaklaşıyormuş duygusunu arılara vermişler. Bu şekilde bütün işçi arıları tek tek dürtmek yerine tek seferde bütün koloninin vereceği tepkiyi gözlemlemelerine olanak sağlamışlar. İşçi eşek arıları, kraliçe nasıl tepki verirse onlar da o şekilde tepki vermişler. Yani kraliçe kovanı terk etmekte inat ederse işçilerde aynı şekilde inat ediyorlar.

“Kraliçeye bakarak, işçilerin vahşi yaşamın içinde hayatta kalıp kalamayacaklarını ön görebilirsiniz.” diyor çalışmanın yazarlarından Colin Wright. Bunun muhtemel nedeni ise kraliçe ile işçilerin koloni içinde farklı rollerinin olması. Eğer kraliçe kovanı terke derse muhtemel bir kaçışı temsil ederken, işçinin terk etmesi tehlikeyi önlemek adına oluyor. Yani kraliçenin inatla terk etmediği bir vakada inatla terk etmeyen işçilerin de tehditle mücadele edememesi demek oluyor. Bazı senaryolarda kraliçenin verdiği kararlar her zaman en doğru karar olmayabiliyor demek ki.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...