Facebook, VR suit sebebiyle 500 milyon dolar tazminat ödeyecek

Facebook’un 500 milyon dolar ödemesine karar verildi

Çarşamba günü jüri, fikri mülkiyet hırsızlığı gerekçesiyle  Zenimax’a verdiği zararlardan ötürü Facebook’un 500 milyon dolar ödemesine karar verdi.

Facebook’tan Sheryl Sandberg, ‘kararın bazı bölümlerinden ötürü hayal kırıklığına uğradıklarını’ belirtti. Sandberg temyiz seçenekleri üzerinde çalıştıklarını belirtti.

ZeniMax Oculus’ü fikri mülkiyetini çalmakla itham etti. Firma, Oculus’ün sahibi Palmer Luckey’i, Zenimax bilgisayar kodunu ve ticari sırlarını kendi ürünlerini geliştirmek için kötüye kullanmakla suçladı. Zenimax aynı zamanda Oculus’ün kıdemli teknoloji yöneticisi ve ZeniMax’ın sahibi olduğu bir firmanın kurucusu olan John Carmack’ın, ZeniMax’ın eski bir çalışanı olarak edinmiş olduğu bilgileri kullanmak suretiyle Oculus’ü geliştirdiğini, bunun öncesinde Oculus VR’ın ‘ilkel’ bir cihaz olduğunu iddia etti.

Jüri Oculus’ü telif hakkı ihlalinden, gizli bir anlaşmanın koşullarına uymamaktan ve Oculus ticari markasının kötüye kullanımından  suçlu buldu. Bununla birlikte Oculus, ticari sırların çalınmasını da içeren diğer suçlamalardan feragat etti.

OKU ►  Google+ ‘Başlıklar’ yeni bir özellik kazanıyor

Oculus kararı temyize götürebileceğini söyledi. Firma, “Bu davanın özü, Oculus’ün ZeniMax’ın ticari sırlarını çalıp çalmadığıyla ilgiliydi ve jüri bu konuda kesinlikle bizim lehimize karar verdi. Bugünkü davanın diğer birkaç yönünden ötürü kesinlikle hayal kırıklığı yaşadık, fakat kararlılığımızı sürdüreceğiz” dedi. “Temyiz başvurumuzu yapmak ve bunun neticesinde bu davayı geride bırakmak için sabırsızlanıyoruz”.

OKU ►  Huawei’nin yeni akıllı telefonu Mate 10 için tanıtım tarihi verildi

Facebook Oculus’ü 2014 yılında satın aldı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg mahkemede Oculus ile ZeniMax arasındaki fikri haklarla ilgili suçlamalar konusundan habersiz olduğuna dair ifade vermişti.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox