Facebook, VR suit sebebiyle 500 milyon dolar tazminat ödeyecek

Date:

Facebook’un 500 milyon dolar ödemesine karar verildi

Çarşamba günü jüri, fikri mülkiyet hırsızlığı gerekçesiyle  Zenimax’a verdiği zararlardan ötürü Facebook’un 500 milyon dolar ödemesine karar verdi.

Facebook’tan Sheryl Sandberg, ‘kararın bazı bölümlerinden ötürü hayal kırıklığına uğradıklarını’ belirtti. Sandberg temyiz seçenekleri üzerinde çalıştıklarını belirtti.

ZeniMax Oculus’ü fikri mülkiyetini çalmakla itham etti. Firma, Oculus’ün sahibi Palmer Luckey’i, Zenimax bilgisayar kodunu ve ticari sırlarını kendi ürünlerini geliştirmek için kötüye kullanmakla suçladı. Zenimax aynı zamanda Oculus’ün kıdemli teknoloji yöneticisi ve ZeniMax’ın sahibi olduğu bir firmanın kurucusu olan John Carmack’ın, ZeniMax’ın eski bir çalışanı olarak edinmiş olduğu bilgileri kullanmak suretiyle Oculus’ü geliştirdiğini, bunun öncesinde Oculus VR’ın ‘ilkel’ bir cihaz olduğunu iddia etti.

Jüri Oculus’ü telif hakkı ihlalinden, gizli bir anlaşmanın koşullarına uymamaktan ve Oculus ticari markasının kötüye kullanımından  suçlu buldu. Bununla birlikte Oculus, ticari sırların çalınmasını da içeren diğer suçlamalardan feragat etti.

Oculus kararı temyize götürebileceğini söyledi. Firma, “Bu davanın özü, Oculus’ün ZeniMax’ın ticari sırlarını çalıp çalmadığıyla ilgiliydi ve jüri bu konuda kesinlikle bizim lehimize karar verdi. Bugünkü davanın diğer birkaç yönünden ötürü kesinlikle hayal kırıklığı yaşadık, fakat kararlılığımızı sürdüreceğiz” dedi. “Temyiz başvurumuzu yapmak ve bunun neticesinde bu davayı geride bırakmak için sabırsızlanıyoruz”.

Facebook Oculus’ü 2014 yılında satın aldı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg mahkemede Oculus ile ZeniMax arasındaki fikri haklarla ilgili suçlamalar konusundan habersiz olduğuna dair ifade vermişti.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...