FBI, Çin’in siber saldırısını inceliyor

Date:

Amerikan Federal Mevduat Sigorta Kurumu için son bir kaç yıl pek kolay geçmedi zira 2010 yılından bu yana bir dizi siber saldırıya maruz kaldı. Ve şimdi FBI bu saldırıya dair cevapları bulmak istiyor. Reuters kaynaklarının anladığı kadarıyla kolluk kuvvetleri saldırganların sisteme nasıl girdiklerini araştırıyorlar. FDIC, saldırıları Çin ordusunun desteklediğine inanıyor. Kurum içinde yapılan bir araştırmaya göre FDIC, en azından 2012 yılına kadar sistemlerinin temiz olduğundan emin olmak istiyor.

Siber saldırının içeriği

FBI konu ile ilgili yorum yapmazken, Reuters’e, herhangi bir kanıt olmadan saldırının nereden geldiğini tespit etmenin oldukça zor olduğunu söyleyen Çin hükümeti, “Korkarız bu saldırılarla ilgili somut cevaplar alamayacaksınız” dedi. Bununla birlikte online güvenliğin halen devam eden bir sorun olduğu aşikar. Resmi açıklamalar gösteriyor ki FDIC’nin 2015 yılındaki hesaplarına 159 kez izinsiz giriş yapılmış ve bunların 20 tanesi veri ihlali ile sonuçlanmış.

En azından belli başlı sorunları tespit etmeye çalışan kurum, internet ağının hassas bir bölümünün ‘Vulnerability Scan’ olarak bilinen ‘savunmasız nokta taramaları’na maruz kaldığına inanıyor. Zira kurum, çalışanlarının hassas bilgileri kolayca flash disklere yükleyip gitmelerine engel olan bir sisteme sahip.

Aynı zamanda bu tehdidin 2010 yılında gerçekleşen siber saldırılar kadar ciddi olup olmadığına dair sorular da var. Bu saldırıların sonrasında Amerika ve Çin arasında siber saldırı girişimlerini teorik olarak da olsa sınırlandıran bir anlaşma yapılmıştı. Bununla birlikte FBI’ın araştırması yalnızca FDIC’ye yapılan siber saldırının yapısını ve etkinlik alanını ortaya çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda hükümet güvenliği politikasında önemli değişikliklere de neden olacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...