FBI, Çin’in siber saldırısını inceliyor

Amerikan Federal Mevduat Sigorta Kurumu için son bir kaç yıl pek kolay geçmedi zira 2010 yılından bu yana bir dizi siber saldırıya maruz kaldı. Ve şimdi FBI bu saldırıya dair cevapları bulmak istiyor. Reuters kaynaklarının anladığı kadarıyla kolluk kuvvetleri saldırganların sisteme nasıl girdiklerini araştırıyorlar. FDIC, saldırıları Çin ordusunun desteklediğine inanıyor. Kurum içinde yapılan bir araştırmaya göre FDIC, en azından 2012 yılına kadar sistemlerinin temiz olduğundan emin olmak istiyor.

Siber saldırının içeriği

FBI konu ile ilgili yorum yapmazken, Reuters’e, herhangi bir kanıt olmadan saldırının nereden geldiğini tespit etmenin oldukça zor olduğunu söyleyen Çin hükümeti, “Korkarız bu saldırılarla ilgili somut cevaplar alamayacaksınız” dedi. Bununla birlikte online güvenliğin halen devam eden bir sorun olduğu aşikar. Resmi açıklamalar gösteriyor ki FDIC’nin 2015 yılındaki hesaplarına 159 kez izinsiz giriş yapılmış ve bunların 20 tanesi veri ihlali ile sonuçlanmış.

En azından belli başlı sorunları tespit etmeye çalışan kurum, internet ağının hassas bir bölümünün ‘Vulnerability Scan’ olarak bilinen ‘savunmasız nokta taramaları’na maruz kaldığına inanıyor. Zira kurum, çalışanlarının hassas bilgileri kolayca flash disklere yükleyip gitmelerine engel olan bir sisteme sahip.

OKU ►  ABD teknoloji devlerini yeni nesli süper bilgisayarlar için finanse ediyor
OKU ►  Oppo R11, önümüzdeki hafta Çin dışında da satışa sunulacak

Aynı zamanda bu tehdidin 2010 yılında gerçekleşen siber saldırılar kadar ciddi olup olmadığına dair sorular da var. Bu saldırıların sonrasında Amerika ve Çin arasında siber saldırı girişimlerini teorik olarak da olsa sınırlandıran bir anlaşma yapılmıştı. Bununla birlikte FBI’ın araştırması yalnızca FDIC’ye yapılan siber saldırının yapısını ve etkinlik alanını ortaya çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda hükümet güvenliği politikasında önemli değişikliklere de neden olacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox