Filtreleme yapabileceğiniz resim arama motoru

Date:

Creative Commons sayesinde web içeriğinize eşlik edecek ücretsiz ve yasal resimler bulmak hiçbir zaman zor olmadı. Kar amacı gütmeyen kuruluş, yapımcılara, çalışmalarını daha geniş anlamda paylaşabilmelerini sağlamak için lisans hakkı vererek, yaptıkları çalışmanın nerede ve nasıl kullanılabileceği, hangi bağlamda yorumlanabileceği gibi konularda kontrol altında bulundurmuş oluyor. Kuruluş şimdi, bu içeriğe daha kolay ulaşmayı sağlamak için CC Search adı verilen ve bu sabah beta çalışmasına başlayan bir arama motoru kurdu.

Google ve Flickr gibi büyük resim arama motorları, CC-lisanslı resim arayıcı araçlarını yıllardır kullanıma sunuyorlar. Fakat, Creative Common’ın kendi arama aracı hala oldukça yüksek takipçi sayısına sahip. Organizasyon yaklaşık 60 bin kullanıcının sitelerinde her ay arama yaptıklarını söylüyor. Fakat ortak şeyleri daha ulaşılabilir kılma adına bu sayının arttırılması gerekiyor.

Creative Commons’ın CEO’su organizasyona ait blog sayfasında “Paylaşılan şeylerin her yerden gelmeleri olası. Bununla birlikte çalışmalarını iyileştirmek, paylaşmak ve yeniden yapmak isteyen insanların ihtiyaç duydukları araçlar henüz edinilebilir değil” diye yazdı. “Paylaşılan şeyleri daha kullanılabilir yapmak istiyoruz ve bugün yaptığımız şey, bu doğrultudaki bir sonraki adımımız”.

Creative Commons lisansları video, ses, müzik ve daha bir çok medya için kullanılabiliyor olmakla birlikte arama motorunda toplam paylaşılanların yarısına sahip oranıyla resimlerin, daha çok üzerinde durulan paylaşımlar oldukları anlaşılıyor.

Motor, birincil kaynak olarak Flickr, 500px, Rijksmuseum, The New York Public Library ve Metropolitan Museum of Art’tan resimleri çekiyor. Son kuruluş listeye bugün eklendi ve servise 200.000 ek resim sağlıyor.

İşletimin başlaması ile toplamda ortalama 9.477.000 resim bulunuyor.

Daha modern bir görünüm ve his vermenin ötesinde yeni CC Search; lisans tipi, başlık, yapımcı, etiket, koleksiyon ve enstitü çeşidi gibi kriterler dahilinde arama sınırlandırması yapmanıza da imkan veriyor. Aynı zamanda favori resimlerin listelenmelerini sağlamak ve bireysel yapımlara etiket eklemek ya da favorilere eklemek için sosyal özellikler de içeriyor. Artı olarak yapmış olduğunuz aramaları daha sonra çabucak bulabilmeniz için kaydedebiliyorsunuz.

Motor aynı zamanda, kopyalayıp yapıştırabileceğiniz ön-biçimlendirme kopyasını da sunarak, eğer mevcutsa gerekli detaylandırmaları da uygulamanızı kolaylaştırıyor.

Beta sürüm olarak organizasyon şimdilik kullanıcılardan yeni ürünle ilgili bildirimler toplamaya çalıştıklarını belirtiyor. Bu bildirimler daha sonra atılacak adımların değerlendirilmesinde klavuz olarak kullanılacaklar. Creative Commons organizasyonun DPLA’nın seçkin bir alt seti ve Flickr Commons’ın büyük bir altseti olan Europeana koleksiyonunun tam içeriğini yayınlayacak bir CC Search üzerinde odaklandıklarını belirtiyor.

Çalışmalardaki diğer eklemeler;  paylaşılan listelerin isteğe göre biçimlendirilmesini sağlayan daha fazla araç, kendi yaptığınız materyalden arama yapma metodu, güvenilir kullanıcıların metadata’ları (örneğin etiketleri) daha büyük koleksiyonlara göndermelerini sağlama ve renge göre arama, genel listeleri arama, etiketlere göre arama gibi gelişmiş arama araçları.

Paylaşılan şeyleri daha kolay arayabilmek, daha küçük olan servisler için de ilgi odağı olagelmiştir. Bunlardan bazıları (Compfight ya da Openphoto gibi) uzun zaman önce kendi CC arama araçlarını çalıştırmaya başladılar. Fakat Creative Commons’ın websitesinde yaşayan gelişmiş arama özelliğinin el altında bulunması daha kullanışlı gibi.

Merkley, bildirisinde “Bu, CC için anlamlı bir an. Zira, her zaman için insanların paylaşılan şeyleri bulup kullanmalarına yardımcı olabilmeyi ve onlar yeni şeyler üretirlerken birbirimizle iletişim kurmayı istedik” diye yazdı.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...