Foxconn tüm fabrikalarını tamamen otomatikleştirmek istiyor

Date:

Apple’ın Amerika’ya dönüşü giderek ütopyaya dönüşüyor.

iPhone üretiminin yeni istihdam alanları oluşturmak için yeniden Amerika’ya geri getirilmesine dair romantik düşüncelere bugün yapılan bir açıklama ile yeni bir darbe vuruldu. Apple’ın ana iPhone montajcısı olan Foxconn, üretim zincirinde konuşlandırılmış 40.000 adet robot bulunduğunu ve fabrikalarının hepsini bütünüyle otomatikleştirmeye dönük hedefler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Foxconn, iPhone 6 üretiminin başlangıcı ile beraber iş gücünün yarıdan fazlasını robotlarla yürütmeye başladı. Fabrika’nın otomasyon teknoloji geliştirme komitesi genel müdürü Dai Jia-Peng bunun 3 fazlı bir planın sadece bir başlangıcı olduğunu söyledi.

Digitimes’ın bildirdiğine göre birinci aşama, en tehlikeli ve memnun olunmayan iş pozisyonlarından başlamak üzere kişisel işçi pozisyonlarının otomatik iş istasyonları ile değiştirilmesine dayalı. İkinci aşamada hedef, bütün üretim hatlarının otomatikleştirilmesi.  Bu aşamalar mevcut robot-insan karışımı işçi sistemini değiştirecek. Firma, halihazırda Apple dışındaki ürünlerin üretiminde bu planı uygulamaya başlamış durumda.

Dai “Bazı fabrikalarda 10 adet full otomatik gece üretimi zinciri mevcut. Bunlardan bazıları Chengdu’da bulunan merkez, Chongqing’deki PC ve LCD hepsi bir arada monitör üretim hatları, ve Zhengzhou’daki CNC üretim hattı” dedi.

Firmanın nihai hedefi, sadece üretim hatlarını değil, bütün fabrikaları bütünüyle otomatik işlem yapacak şekilde revize etmek.

“Üçüncü aşamada bütün fabrikalar otomatikleştirilecek. Yalnızca asgari sayıda işçi, üretim, lojistik, test ve araştırma işlemleri için istihdam edilecek “

Apple’ın Amerika’daki geleceği

Seçimin galibi Trump, kampanya vaadlerinin arasında Apple’ı üretimini Amerika’da yapması için zorlayacağını belirtmişti. Fakat bunu nasıl yapacağı konusunda bir ayrıntı vermemişti. Tim Cook ve diğerleri bunun uygulanabilir olmadığını, zira bu noktada yeterli mesleki donanım ve lojistik destek bulunmadığını belirttiler. Trump ile yaptıkları bir konuşmada Cook’un olabildiğince işbirliği taraftarı görünmediği belirtildi.

Cook ve diğer teknoloji liderleri, ana konusu ‘istihdam’ olacağı söylenen bir görüşmeye Trump ile birlikte katıldılar fakat Cook’un toplantı sonrası konu ile ilgili yorumları toplantının pek kayda alınır yanının olmadığına işaret ediyor.

Bildirildiğine göre Apple, hem Foxconn’dan ve hem de Pegatron’dan iPhone montaj hatlarının Amerika’ya taşınması ihtimalini araştırmalarını istedi.  Daha sonra Foxconn bu konunun öncelikli değerlendirme konusu olduğunu belirtti. Bununla birlikte, bu vesileyle 50.000 kişilik iş alanı oluşturulacağına dair verilen rakamları doğrulamayı reddetti. Bu son haberler bile üretimin Amerika’ya taşınması talebinin pek  olası olmadığını gösteriyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...