Foxconn tüm fabrikalarını tamamen otomatikleştirmek istiyor

Apple’ın Amerika’ya dönüşü giderek ütopyaya dönüşüyor.

iPhone üretiminin yeni istihdam alanları oluşturmak için yeniden Amerika’ya geri getirilmesine dair romantik düşüncelere bugün yapılan bir açıklama ile yeni bir darbe vuruldu. Apple’ın ana iPhone montajcısı olan Foxconn, üretim zincirinde konuşlandırılmış 40.000 adet robot bulunduğunu ve fabrikalarının hepsini bütünüyle otomatikleştirmeye dönük hedefler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Foxconn, iPhone 6 üretiminin başlangıcı ile beraber iş gücünün yarıdan fazlasını robotlarla yürütmeye başladı. Fabrika’nın otomasyon teknoloji geliştirme komitesi genel müdürü Dai Jia-Peng bunun 3 fazlı bir planın sadece bir başlangıcı olduğunu söyledi.

Digitimes’ın bildirdiğine göre birinci aşama, en tehlikeli ve memnun olunmayan iş pozisyonlarından başlamak üzere kişisel işçi pozisyonlarının otomatik iş istasyonları ile değiştirilmesine dayalı. İkinci aşamada hedef, bütün üretim hatlarının otomatikleştirilmesi.  Bu aşamalar mevcut robot-insan karışımı işçi sistemini değiştirecek. Firma, halihazırda Apple dışındaki ürünlerin üretiminde bu planı uygulamaya başlamış durumda.

Dai “Bazı fabrikalarda 10 adet full otomatik gece üretimi zinciri mevcut. Bunlardan bazıları Chengdu’da bulunan merkez, Chongqing’deki PC ve LCD hepsi bir arada monitör üretim hatları, ve Zhengzhou’daki CNC üretim hattı” dedi.

OKU ►  Apple Beats X kablosuz kulaklıkların 10 Şubat’ta çıkacağını duyurdu
OKU ►  Dikkat! Oto-start araçlar hacklenip çalınabiliyor

Firmanın nihai hedefi, sadece üretim hatlarını değil, bütün fabrikaları bütünüyle otomatik işlem yapacak şekilde revize etmek.

“Üçüncü aşamada bütün fabrikalar otomatikleştirilecek. Yalnızca asgari sayıda işçi, üretim, lojistik, test ve araştırma işlemleri için istihdam edilecek “

Apple’ın Amerika’daki geleceği

Seçimin galibi Trump, kampanya vaadlerinin arasında Apple’ı üretimini Amerika’da yapması için zorlayacağını belirtmişti. Fakat bunu nasıl yapacağı konusunda bir ayrıntı vermemişti. Tim Cook ve diğerleri bunun uygulanabilir olmadığını, zira bu noktada yeterli mesleki donanım ve lojistik destek bulunmadığını belirttiler. Trump ile yaptıkları bir konuşmada Cook’un olabildiğince işbirliği taraftarı görünmediği belirtildi.

Cook ve diğer teknoloji liderleri, ana konusu ‘istihdam’ olacağı söylenen bir görüşmeye Trump ile birlikte katıldılar fakat Cook’un toplantı sonrası konu ile ilgili yorumları toplantının pek kayda alınır yanının olmadığına işaret ediyor.

Bildirildiğine göre Apple, hem Foxconn’dan ve hem de Pegatron’dan iPhone montaj hatlarının Amerika’ya taşınması ihtimalini araştırmalarını istedi.  Daha sonra Foxconn bu konunun öncelikli değerlendirme konusu olduğunu belirtti. Bununla birlikte, bu vesileyle 50.000 kişilik iş alanı oluşturulacağına dair verilen rakamları doğrulamayı reddetti. Bu son haberler bile üretimin Amerika’ya taşınması talebinin pek  olası olmadığını gösteriyor.

OKU ►  iPhone’unuzun çökmesini istemiyorsanız, bu videoyu oynatmayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox