Giyilebilir teknoloji Snapchat Spectacles rehberi

Date:

Snap Inc.’in Spectacles’ı popüler olduğu kadar kullanışlı mı? Bu yazıda giyilebilir ürünlerin bir firmanın sosyal medya stratejisinde nasıl pratik bir hal aldığına göz atacağız.

Kuşkusuz ki Snapchat piyasaya çıktığından beri popüler bir haber malzemesi olmayı başardı. Yeni ürünleri olan Spectacles ile de yeniden gündem konusu halindeler. İlk bakışta göze hantal bir gözlük gibi gözüken Spectacles, üzerinde bir adet kamera ile mikrofon taşımakta ve gözlüğü takan kişiye el kullanmadan en az efor ile first-person görüntü  (yani insan gözünden çıkmış gibi) elde etme şansı sunuyor.

Bu çok kullanışlı olduğu anlamına gelmiyor tabi. Ancak şunu söyleyebiliriz ki şuanda gerçekten popüler durumda. Özellikle de Snapchat’i  sosyal medya platformlarının içinde kullanan işletmeler ve kuruluşlar için.

Şimdi sizlere bu rehber ile Spectacles’ın olayı neymiş onu anlatacağız.

Genel Özet

  • Spectacles nedir? Snapchat’in  ana şirketi olan Snap Inc. tarafından üretilen bir güneş gözlüğüdür. Spectacles ile 10 saniyelik video çekip,ses kaydederek Snapchat’te yayınlayabilirsiniz.
  • Spectacles ne önem arz ediyor?  Spectacles’ın yepyeni bir teknoloji olmadığını biliyoruz. Ancak bu ürünle kuruluşlar yeni ürünlerini kullanıcılarına tanıtabilirler. Bu da giyilebilir teknolojinin geliştiğine güzel bir örnek teşkil ediyor.
  • Spectacles kimleri etkiler? Snapchat kullanan ve daha fazlasını isteyen herkesi etkileyecektir.  Özellikle Snapchat’i  kullanan şirketleri etkiler. Çünkü bu sosyal medya çılgınlığından ne kar elde edebilirse etmek isteyeceklerdir.
  • Spectacles ne zaman ulaşılabilir olacak? Spectacles şuanda piyasaya sürülmüş durumda. Ancak sadece rastgele seçilen seyyar kurulan kiosk, büfe vari dükkanlarda satılıyor. Lakin  bölgedeki satışını Snapchat son ana kadar açıklamıyor.
  • Spectacles kullanmaya nasıl başlayabilirim? Eğer Spectacles’ı alabilecek kadar şanslıysanız tek yapmanız gereken Snapchat uygulamasını açarak gözlükleri uygulamaya bağlamak olacaktır.

Spectacles nedir?

Ön çerçevesinde parlak renkli iki tane daire olsa da, Spectacles dışarıdan bakıldığında güneş gözlüğüne benziyor. Bu biraz göze batan daireler Spectacles’ı giyilebilir teknolojinin en son ürünü haline getiriyor. Üzerindeki LEDler, bir kamera, bir mikrofon ve sisteme güç verilmesini sağlayan her şey.

Spectacles ile sadece 10 saniyelik görüntüler çekebiliyorsunuz. Eğer daha uzun çekmek istiyorsanız kayıt butonuna bir daha basmanız gerekiyor. Ancak bu uzun video çekmekten kastımız, yeni bir 10 saniyelik görüntünün daha ekleniyor olması.

Video çekilir çekilmez Snapchat hesabınızda görülebiliyor. Ama tabii otomatik olarak paylaşılmıyor, rahat olabilirsiniz. Takipçileriniz tarafından görüntülenmeden önce, uygulama size videoyu düzenleme şansı sunuyor.  Eğer telefonunuz çekim mesafesinden uzaktayken kayıt yaptıysanız, Spectacles bunu kendisi kaydedip telefonunuz tekrardan çekim mesafesini girince uygulama ile bu görüntüleri eşleyebiliyor.

Eğer hafızayı dert ediyorsanız da hiç merak etmeyin. İçerisinde gömülü 4GB hafıza ile geliyor. Bu da çekim mesafesi dışındayken yapacağınız anlık çekimler için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Spectacles ne önem arz ediyor?

Kolaylıkla söylenebilir ki, Spectacles bir teknoloji oyuncağı gibi sınırlı bir süre kullanılıp çekmecenize koyup unutacağınız bir gözlük değil. Her ne kadar giyilebilir teknoloji de bu şekilde değer gören başka ürünler olsa da.

Spor takımlarının veya diğer çeşitli kuruluşların ürün tanıtımına, organizasyon gösterimine ve hatta gündelik işlemlere sahne-arkası tadında first-person görüntüler sunmasına imkan sağlıyor.

Daha fazla müşteriye ulaşmanın yolu olması dışında Spectacles gelecekteki giyilebilir teknolojinin ilk adımlarını oluşturuyor. Şuanda içinde sınırlamalar olması sizleri yanıltmasın. İleri de Spectacles benzeri çıkan ürünlerin tek farkı bu sınırlardan biraz daha özgür olması olacaktır.

Beğenin ya da beğenmeyin, Spectacles’ın sunduğu gibi anlık medya, içerik üretimi sağlamak şuandaki en önemli unsurlardan biri. Bir kuruluşun bu hızlı içerik üretme yöntemini ne kadar hızlı öğrenirse, o kadar kendisine yarar sağlayacağı da bir gerçek.

Spectacles kimleri etkiler?

Snapchat kullanan veya reklam amacı güden herkes Sectacles’dan etkilenebilir.  Takipçilere ulaşmanın en yeni yollarından birisi ve şuanda da epeyce revaçta.  Nerede bahsi geçse insanların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Snapchat aracılığı ile kullanıcılarına ulaşan firmaların yürüttüğü sosyal medya kampanyalarında daha farklı bir bakış açısı katmalarına olanak sağlıyor. Normal video veya fotoğraftan daha dikkat çekici ve samimi olduğu da bir gerçek. Eğer müşterilerinizle bu tarzda bir samimi bağlantı kurmak istiyorsanız Spectacles’ı denemekte bir fayda var.

Spectacles ne zaman ulaşılabilir olacak?

Piyasaya Kasım 2016’da sürülmüş olsa da, Spectacles’ı bulmak biraz zor.  Hatta Snap Inc. özellikle gözlüklerin teminini zorlaştırmak istiyor. Şöyle ki, bozuk para atarak içinden içecek aldığımız otomatlar gibi, Spectacles alabileceğimiz makinalar yapmışlar. Ancak içerisinde sadece 200 tane var ve bittiği anda o makineye yeni ürün gelmiyor.

New york, Los Angeles gibi yerlerde açılan bu otomatlara insanlar hayli ilgi göstermiş ve uzun sıralar meydana gelmiş. Türkiye de olur mu bilinmez ama olursa ve sizin yaşadığınız yere yakınsa bir an önce hareket etmenizde fayda var.

130 dolar değer biçilen gözlükler için beklemek istemiyor ve direkt ulaşmak istiyorsanız da şuanda eBayde 130 dolardan daha yüksek fiyatlara bulmanız da mümkün.

Spectacles kullanmaya nasıl başlayabilirim?

Bütün ihtiyacınız akıllı bir telefon, Snapchat uygulaması ve bir çift Spectacles. Kurulumu oldukça basit ve nasıl ilerlemeniz gerektiği de size açık bir şekilde anlatılıyor. Cihazınızla eşlendikten sonra tek yapmanız gereken çerçevenin solundaki düğmeye basarak videonuzu kaydetmeniz. Akabinde dilediğinizde Snapchat’e girerek videoyu düzenleyip paylaşabilirsiniz. Spectacles kutusu içerisinde şarj olabiliyor, hem de dört defa. Ardından tekrardan kablo ile kutuyu şarj etmeniz gerekiyor.

 

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...