Google 20 milyon dolar patent hakkı cezası aldı

Karar cuma günü açıklandı

Google kendini Chrome tarayıcısını geliştirmeye adamış durumda. Fakat arama motoru devi kendini bu işe fazlaca kaptırmış olacak ki şimdi sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak. Texas bölge mahkemesi elektronik devini, Chrome’da bulunan dört ajan yazılım temizleyici (anti-malware) programının patent haklarını ihlal ettiği iddiasıyla 20 milyon dolar ödemeye mahkum etti. Karar, jürinin Cuma günü Marshall şehrinde toplanmasından sonra açıklandı.

Verilen karar, Alfonso Cioffi ve Lucent mühendisi Allen Rozman’ın 2013 yılında açmış oldukları dava sonucunda alındı. Bir Amerikan bölge mahkemesi hakimi 2014 yılında davacıların, hakimin Google’ın yapmış olduğu bu işlemi ‘Web tarayıcısı işlemi’ olarak yorumlaması karşısında, telif hakkı iddiasında bulunmaya devam etmenin anlamsız olacağı hususunda rıza göstermelerinden sonra  davayı düşürmüştü. Fakat Cioffi ve Rozman ailesi daha sonra Federal mahkemeye temyiz başvurusunda bulundular ve mahkeme, önceki yorumlamanın hatalı olduğuna hükmetti.

OKU ►  Google'ın yeni Yapay Zekası stresli durumlarda oldukça agresif

“ Cioffi’nin yapmaya çalıştığı şey, meslek erbabı olanların geniş anlamda mutabık oldukları şekilde çalışmasını ‘kritik dosyalar’ statüsünde koruma altına almaktan başka bir anlam ifade etmemektedir.”

Her ne kadar Google, Amerikan Yüksek Mahkemesi’ne başvuruda bulunduysa da dava reddedildi. Bu dava Büyük G’nin, Chrome’daki patent haklarıyla ilgili olarak yasal sorunlar yaşamasına sebep olan ilk davalardan biri. Firma 2012 yılında da Chrome mobil tarayıcısında patent hakkı ihlalinde bulunduğu iddiasıyla sorun yaşamıştı.

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox