Yakında Xbox One klavye ve mouse desteğine kavuşacak

Yakında Xbox One klavye ve mouse desteğine kavuşacak

Oyuncular uzun süredir PS4 ve Xbox One için klavye ve mouse desteği talebinde bulunuyorlar, fakat Sony ve Microsoft epeydir bu konuda biraz çekimser davranıyor.
Fakat kısa bir süre önce oyunculardan biri Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer’a yeni çıkacak olan Halo Wars 2’nin klavye ve mouse desteği alıp almayacağını sordu.

Spencer’ın cevabı da bu konu üzerinden fanlar ve oyuncular arasında bir takım spekülasyonların başlamasına sebebiyet verdi. İddiaya göre Halo Wars 2 söz konusu desteği almayacak fakat sonradan çıkan oyunlar için destek söz konusu olabilir.

Klavye ve mouse desteği ne manaya geliyor?

Xbox One oyuncuları bu desteği alırlarsa, PS4 oyuncuları PC ve Xbox oyuncuları ile karşılaştırıldığında dezavantajlı duruma düşecekler.

Neden?

PS4 hali hazırda klavye ve mouse olarak TAC Pro’yu destekliyor. Fiyatı da bir çok PS4 kullanıcısı için fazlasıyla pahalı.

Gelen son haberlere göre Blizzard her iki konsol üreticisine de dönüştürücü vasıtasıyla Overwatch’ta klavye ve mouse kullanan oyunculardan ötürü dert yanıyor.

OKU ►  Microsoft, Android için “Face Swap” uygulamasını yayınladı

Herkesin de bildiği üzere bazı hareketleri, özellikle de hedef almayı gerçekleştirmek mouse ve klavye ile karşılaştırıldığında controllerlarla daha zor. Blizzard’a göre bu durum klavye ve mouse kullanan oyuncular ile bu şanstan yoksun olan controller kullanıcıları arasında haksız rekabete sebebiyet veriyor.

Blizzard Microsoft ve Sony’nin ya tamamen klavye ve mouse seçeneğini sınırlamalarını ya da bu türden kontrol opsiyonlarının hepsini kullanılabilir hale getirmelerini öneriyor.

Anlaşılan Microsoft bu öneriyi dikkate almışken Sony pek umursamıyor. Xbox One kullanıcıları tıpkı PC oyuncuları gibi klavye ve mouse kullanmalarına yarayacak olan güncellemeyi yakında alabilirler.

Klavye ve Mouse desteği tahminen ne zaman gelir?

Spencer bu güncellemenin Xbox One için ne zaman geleceğini söylemedi. Fakat Halo Wars 2 klavye ve mouse seçeneğini destekler şekilde piyasaya çıkmayacağını söyledi. Bu açıklamadan da anlaşılana göre, oyun söz konusu desteği ya daha sonra alacak ya da sadece sonrasında çıkan diğer oyunlar bu desteği alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here