Google Webpass 6 metroda hizmete sunuldu

Date:

Google, Webpass üzerinden kablosuz internet servisi sağlayacağını duyurdu

Google, altı metro alanında Webpass üzerinden kablosuz internet servisi sağlayacağını duyurdu. Bu gelişme firmanın gigabit iş stratejisinde değişikliğe işaret ediyor olabilir.

Google, Webpass’i genel planları kapsamına dahil etmek için yeni bir kurumsal adım attı. Müşteriler için aşağıdaki altı metro alanında Webpass’in kullanılabilir olacağını duyurdu : Chicago, Boston, Miami, San Diego, San Francisco ve Oakland.

Webpass, fiber-optik ve uçtan-uca kablosuz teknolojilerini barındıran, kendisine ait Ethernet ağını işleten kablosuz bir ISP (Internet Servis Sağlayıcısı)’dir. 2016 yazında Google Webpass’i almak için firmayla anlaştı ve resmi olarak geçtiğimiz Eylül ayında Google Fiber’ın bir bölümü olarak şekillendirdi.

İmaj tazeleme işlemi

Bir Google blog yazısına göre listelenen metro alanlarındaki müşteriler cihazlarında en az 10 ünite varsa ve Ethernet kablolama ile kablolanmışsa Webpass’i kullanabilecekleri belirtiliyor. Yazıda ayrıca, bakır Ethernet kablolamanın gigabit seviyesinde hızları yakalamak için coaxial kablo ya da fiber’e oranla makul bir seçenek olabileceği belirtiliyor.

Bütün bu şehirlerin Webpass’in halihazırda faaliyet gösterdiği şehirler olması ve bir çoğunda firmanın ofislerinin bulunması dikkate değer bir diğer konu. Dolayısıyla bu işlem daha çok Webpass’in Google müşterilerine daha çok ulaşılabilir hale getirilmesi noktasında yapılmış bir imaj tazeleme işlemi gibi görünüyor.

Aynı zamanda Google’ın Fiber haritasında ‘gelecek’ ve ‘olası’ Fiber şehirler de belirtiliyor. Firmanın Raleigh, Kuzey Carolina’da kısa bir süre öncesinde yeni bir ‘Fiber Bölgesi’ açmış olması da dikkate değer diğer bir konu. Webpass ile ilgili olarak yapılan açıklamanın akla getirdiği soru şu: Google, Webbpas’i mevcut Fiber şehirlerine mi konumlandıracak, yoksa gelecekte Fiber uygulamasının başlatılacağı şehirlere mi?

Kablosuz teknolojilerini limitine kadar kullanma gayretleri Google Fiber için yeni bir şey değil. Zira firma, Webpass’in satın alınmasına ek olarak deneysel vericilerle kablosuz geniş bant testine başlamak üzere FCC ile anlaşma yaptı. Kablosuz yayılımın, fiziksel olarak döşenmiş fibere oranla daha ucuz olduğu gerçeği Google Fiber’ı stratejisini fiber’den evlere çevirmeye sevk ediyor olabilir (Özellikle de kablosuz internetin önemi göz önünde bulundurulursa). Eğer böyle ise, bu, Google Fiber’ın başarısızlığa uğramadığına dair bir kanıt olabilir.

Eğer Google yaklaşımını gerçek anlamda değiştirirse, yalnızca tanınmış tedarikçiler tarafından değil, aynı zamanda Silikon Vadisi’nin devleri tarafından da ciddi bir rekabetle karşılaşacaktır. 2016’nın sonunda AT&T, multi-gigabit kablosuz internet hizmetini varoş bölgelerde sunmayı amaçlayan ‘AirGig Projesi’ni uygulayabileceği test alanları araştırmaya başlamıştı. Ve yine 2016’nın sonlarında Elon Musk’ın ‘SpaceX’ firması, dünya çapında bir geniş-bant servisi inşa etmek için binlerce uydu göndereceğine dair planını detaylandırmıştı.

Bütün bunlara ek olarak Webpass yalnızca gigabit servisi sunmuyor. Sağlayıcı aynı zamanda çok-malikli binalara yönelik olarak 10 Mbps’lik düşük hızları da sunuyor. Sonuç olarak Google’ın müşterilerine hız ve hizmet anlamında daha fazla seçenek sunmayı istediğini söyleyebiliriz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...