Facebook, daha fazla reklam dolaşımını hedefleyerek, televizyon uygulaması geliştiriyor

Facebook, daha fazla reklam dolaşımını hedefleyerek, televizyon uygulaması geliştiriyor

Facebook, video alanına daha çok yönelmeye hazırlanıyor. Televizyonda da yer edinebilmek için video paylaşımlarına yönelecek.

Platformdaki video içeriğe bir süredir ağırlık veren Facebook, bu plan çerçevesinde yeni hedefini televizyon olarak belirledi. İddiaya göre Facebook, video merkezli bir televizyon uygulaması geliştirmek için çalışmalara başladı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre henüz ismi belli olmayan bu uygulama Apple TV gibi platformlarda da yer alacak. Facebook böylece öncelik vermeyi planladığı uzun videoları bu uygulama üzerinden izleyicilerle buluşturacak. Youtube’ta olduğu gibi bu videoların 20. saniyesinden sonra karşımıza reklamlar çıkabilecek. Bu reklamın ne zaman görüneceğini ise içerik üreticisi belirleyecek. Elde edilen gelirin yüzde 55’i içerik sahibine, yüzde 45’i ise Facebook’a kalacak. Sosyal medya devi TV uygulamasında kendi içeriklerine de yer verecek.

Videolar, tüm Facebook ürünlerine entegre edilecek

Video reklamlar konusunda, yakın zamanda video ortasında görünen reklamları tanıtan Facebook, bunları şimdilik canlı yayınlar için kullandırıyor ancak bu formatın tüm videolara açılması bekleniyor. TV yayınlarını andıran reklam formatı, bir videonun en az 20 saniye izlenmesi durumunda 15 saniyelik video reklamlar gösterilmesini sağlıyor. Facebook, YouTube’dan farklı olarak video öncesi reklam gösterimine karşı.

OKU ►  Volvo’nun sahibi uçan otomobil üreticisini satın alıyor

Facebook’un yeni video merkezli uygulaması, orijinal ve kaliteli video içeriklerine yer verecek. Facebook, bunun için yapımcılarla görüşmeye devam ediyor.

Dünya çapında reklam harcamalarının alt kırılımlarına baktığımızda dijitalin bu yıl ilk kez TV reklam harcamalarını geride bırakması öngörülüyor. Reklam gelirlerinde TV, hala dijitalin önünde seyrediyor. Facebook’un yeni video uygulaması, bu reklam pastasındaki paydan daha fazla alabilmek için düşünülmüş olduğunu gösteriyor.
Facebook’tan bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here