Google, Apple cihazların güvenliği için uğraşıyor

Güvenlik tedbirleri macOS zeminine yayılıyor

Google son aylarda ‘Güvenli Gezinme’ fonksiyonunun koruma kapsamını, hem Android ve hem de Gmail’i kapsayacak şekilde genişletti. Yapılan yeni değişiklikler şimdi macOS üzerindeki Chrome kullanıcılarını hedefleyen, istenmeyen ve zararlı yazılımlara karşı korumayı amaçlıyor.

Kullanıcılar bu çalışmanın sonucu olarak tehlikeli sitelere gidecekleri esnada ya da zararlı dosyaları indirmek istediklerinde koyu kırmızı uyarı sayfaları ile karşılaşacaklar. Yeni ‘Güvenli Gezinme’ uygulaması, reklam yayma amaçlı ve harici kullanıcıların erişimine imkan kılan manipülasyonları içeren yazılımlara odaklanmak suretiyle mac işletim sistemine has olarak yazılmış zararlı ve istenmeyen yazılımları azaltmayı hedefliyor.

OKU ►  Chrome, güvensiz satış siteleri için kullanıcıları uyaracak

Dile getirilen ikinci plan, özellikle başlangıç ya da ana sayfayı ve varsayılan arama motorunu kullanıcının izni olmadan değiştirme girişimlerinde bulunan yazılımları bloke etmek üzere tasarlanmış.

Yasal yazılım geliştirimcileri şimdi, son kullanıcıya Chrome ayarları üzerinde daha fazla kontrol sağlayan özel API ile destekleniyorlar. Bu özel uygulama hali hazırda Windows Chrome üzerinde aktif olan yaklaşımın bir benzeri.

Chrome Web Mağazası’nda bulununmayan uzantılar yetkilendirilmeyecek

Dahası, Google yalnızca ‘Chrome Web Store’ da mevcut uzantıların ayarlarda değişiklik yapmalarına izin verileceğini belirtiyor.

Bu değişiklik,  kullanıcıları, ilgili yazılımın doğrulanmayan API kullanarak ayarları değiştirmeye çalıştığını bildiren ‘Chrome Güvenli Gezinme’ fonksiyonu ile birlikte 31 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox