Deniz yatı ‘out’, hava yatı ‘in’

Kişisel hava yatı

Google’ın kurucularından Sergey Brin Nisan ayında haberdar olduğumuz kadarıyla büyük bir zeplin yapıyor. The Guardian projenin amacı ve yapısı ile ilgili bazı ek detayları haber yaptı. Araç, hem Brin ve beraberindekiler için lüks hava yatı olarak kullanılacak, hem de insani yardım amaçlarıyla kullanılacak. Aynı zamanda dünyanın en büyük hava aracı olacak olan zeplin, yaklaşık 200 metre uzunluğunda inşa edilecek.

Ya büyük oyna, ya da en büyük

En büyük faal hava aracı olacak olmakla birlikte tarihte inşa edilmiş Hindenburg ya da USS Macon zeplinlerinden daha küçük olacak. USS Macon zeplini de Brin’in şu anda yeni hava şaheserinin yapıldığı hangarda yapılmıştı. Yapıt bütünüyle Sergei’nin kendi parasıyla finanse ediliyor ve tamamlandığı zaman dünya çapında insani görevlerde yiyecek maddelerini de içeren yardım malzemelerinin ulaştırılmasında kullanılacağı gibi, kişisel kıtalararası seyahat aracı olarak da kullanılacak.

OKU ►  Larry Page’in ‘Uçan Arabası’nın ilk çekimi

Brin’in eskiden gelen kişisel zeplin ve hava aracı ilgisi, kendine bir tane yapma merakını tetikledi. Ve eski NASA programları direktörü Alan Weston gibi diğer uzmanların yardımlarını da sahaya aktardı. Brin aslında aracın yükselmesi için hidrojen kullanmayı düşünüyordu (evet, Hindenburg tipi hidrojen) fakat yapım, FAA düzenlemelerine uygun olarak helyum kullanımı dahilinde devam ediyor.

Brin’in uçuşan nakliye aracının ne zaman göklere yükseleceğine dair bir bilgi henüz yok fakat bu yönde açıklama yapıldığında gözden kaçırmak pek mümkün olmayacaktır. Zira projenin büyüklüğü ve kapsamı oldukça geniş. Bir çoklarımız Silikon Vadisi’nin parlak yıldızlarının teknolojinin ilk patlama yaptığı dönemlerdeki okyanusa açılan yatlarındaki seyahatleri hatırlıyoruzdur. Belki de hava taşıtı gelecek nesil için lüks ulaşım kalemi olacaktır.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox