Google’ın mobil şebeke operatörü Project Fi nedir?

Bir çok farklı alanda parmağı olan arama motoru şirketi Google’ın 2015 yılından beri kendi kablosuz mobil servisi sunduğunu biliyor muydunuz?

Amerika’daki mobil operatör diyarı, sevilmeyen ancak kullanıcılarca tolere edilen şirketlerle dolmuş durumda. Verizon, AT&T, T-Mobile veya Sprint gibi şirketler. Ancak bu şirketlerden daha az sevilmediği aşikar olan Google, bu mücadeleye dahil olmuş durumda.

Google şuanda resmi olarak bir operatör. Project Fi’nin mobil şebeke servisini ise Sprint ve T-Mobile’ın desteğinin yanında Amerikan Hücresel LTE ağları ve tabi ki lokal WiFi Erişim noktalarından da yararlanarak kullanıcılarına ulaştırıyor.

Peki bu Project Fi nedir?

Project Fi’ye, Google’ın kullanıcılarına direkt olarak mobil veri sunduğu iletişim ağı diyebiliriz. Yani diğer operatörlerin sunduğu servisin aynısı.

Bir çok yenilikçi yanı bir yana dursun, Project Fi’nin en can alıcı özelliği fiyatlandırması. Bir aylık ücretlendirme olarak $20’a konuşma, mesajlaşma, WiFi tethering ve 135’den fazla ülkede uluslararası erişim imkanı sunuyor, ayrıca da her 1 Gb internet içinde $10’lık bir ücret talep ediyor. Örnek vermek gerekirse 3GB internetli bir paket aylık $50 ediyor. Ve dahası eğer bu internetin hepsini kullanmazsanız da Google sadece kullandığınız kadarının ücretini kesiyor sizden. Yani diyelim ki 1.4GB kullandığınız zaman normalde ödemeniz gerekenden $16 az ödüyorsunuz.

OKU ►  Google SOS uyarıları, kriz esnasında yol gösteriyor!
OKU ►  Gmail postanıza gelecek dosya eklerine dikkat

Kullanmadığınız internet hakkının bir sonraki aya hak olarak geçmesinden daha güzel ne olabilir? Tabi ki o geçen internet hakkının parasının da siz de kalması.

Google için mobil sanal ağ operatörü (MVNO) olmak demek, diğer operatörlerin altyapılarını kiralamak manasına geliyor. Bunu yapan başka firmalar da var. Diğer operatörlerin ağlarında çalışan telefon planlamaları sunan Straight Talk gibi.

Google’da bu projesinde bunu yapıyor ve kendisini müşteri ile operatör arasındaki aracı (middleman) konumuna sokuyor. Yani siz ister Sprint ister T-Mobile’dan yararlanın, herhangi bir sorunda yardım sunulmasında veya faturalandırma işleminde Google devreye giriyor.

Firmanın dediğine göre telefonunuz o an da en stabil, en iyi olan ağ bağlantısı hangisiyse ona otomatik olarak bağlanıyormuş. Bu bir operatörün şebekesi de olabilir WiFi erişim noktalarından birisi de.

Ve eklediklerine göre, WiFi ağlarından birine bağlandığınızda Google şifrelemesi (encryption) sizi bu bağlantı da güvende tutuyor.

Ve eklediklerine göre, WiFi ağlarından birine bağlandığınızda Google şifrelemesi (encryption) sizi bu bağlantı da güvende tutuyor. Ve Güzel olan noktalardan birisi de LTE ve WiFi arasındaki geçişler sorunsuzca oluyor. Bir konuşmanın ortasında olsanız bile.

Şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet sunan Project Fi, Google ile partnerlik yapmak isteyen herhangi bir operatörle dünyanın herhangi bir yerinde faaliyete geçebileceklerini belirtiyorlar.

OKU ►  Google Pixel XL 2 için yeni detaylar ortaya çıktı
OKU ►  Asus Zenfone 4 Max, 5,000 mAh bataryası ve çift kamerasıyla tanıtıldı

İlk başlarda davete dayalı bir kullanıcı kabul sistemleri olsa da, Project Fi şuanda kapısını herkese açmış durumda. Tabi ki cihazınızın uyumlu olması ve Google’ın kapsama alanı içinde olmanız şartıyla.

Tabi ki cihazınızın uyumlu olması ve Google'ın kapsama alanı içinde olmanız şartıyla.

Geçtiğimiz yaz aylarında Google İngiltere pazarına da girmek adına, Birleşik Krallık’dan Three ile bir ortaklık anlaşması sağladıklarını duyurmuştu. Project Fi kullanıcılarını uluslararası geçerli 4G LTE bağlantısı sunacaklarını dile getirmişlerdi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox