Google Gboard telefon klavyesi

Ek dil fonksiyonları eklendi

Google Gboard telefon klavyesi her zaman etkileyici fonksiyonlara sahip olmuştur. Klavyenize erişim sağlayabildiğiniz herhangi bir yerde Google’da arama yapabilir, grup sohbetinizden ayrılmadan sinema saatlerini bulabilir, restaurant yerlerini bulabilirsiniz. Firma şimdi iOS Gboard klavyesini uzun zamandır eksikliği hissedilen büyük bir özellik ekleyerek güçlendiriyor: Sözlü dikte.

Gboard’un son versiyonunu yüklediyseniz ya da iPhone/İPad cihazlarınızda güncellemesini yaptıysanız boşluk çubuğuna basılı tutarak ‘Sözlü Dikte’ özelliğini aktive edebilirsiniz (Google’ın tabiriyle ‘Sesle Yazma’). Kaydetme kalitesi iyi olmakla birlikte entegrasyonu normal iOS klavyesine oranla biraz sorunlu gibi. Zira standart iOS klavye ile hangi uygulamada olursanız olun işinizi doğrudan klavye üzerinden yapabiliyordunuz.

OKU ►  Oyun oynayan sayısı 30 milyona ulaştı

Diğer özellikler arasından olmak üzere yeni dil desteği (Toplamda 15 dil olmak üzere Hollandaca, Rusça, Malezya dili ve Lehçe), son çıkan emojiler, Google Doodles (etkinlik kutlamaları, tatiller ve yıldönümleri için Google ana sayfasında görünen animasyonlar)’a hızlı erişim sayılabilir. Doodle günlerinde Gboard’daki ‘G’ logosu hareketli olacak.

Bu yeni özellikler şu an itibariyle yalnızca iOS için geçerli. Fakat yakın zamanda Android için de kullanılabilir olacağı tahmininde bulunmak yersiz olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here