Coded Couture

Dijital dikim elbise 

Google geçen yılki ‘Google I/O Geliştirici Konferansı’nda, bulunduğunuz konuma daha bilinçli tepki verebilmek için nerede ve ne yapmakta olduğunuzu, yakınınızda ne bulunduğunu, ve hatta hava durumunu bilebilecek akıllı uygulamalara imkan veren yeni ‘Farkındalık (Awareness)’ API’sinin tanıtımını yapmıştı. Firma, ‘Kodlanmış Kutür (Coded Couture)’ adlı bir proje üzerinde çalışmak üzere H&M’nin dijital moda evi ‘Ivyrevel’ ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

Google bugün bu tip verilerin avantajından faydalanan yeni bir cihazın tanıtımını yaptı. Bu cihaz size elbise tasarlayacak.

Daha özel bir anlatımla; geliştirilmekte olan bu Android uygulaması, kişinin nereye seyahat ettiğini, nerede yemek yediğini ya da arkadaşlarıyla nerelerde gezindiğini, bölgedeki genel hava durumunu ve diğer detayları içeren kişisel günlük aktivite ve yaşam biçimini, Snapshot API’sini kullanarak gözleyecek. Bu bilgiler hafta boyunca toplanacak ve uygulama içinden satın alınabilecek olan ve dijital olarak dikilen bir elbisenin oluşturulmasında kullanılacak.

Coded Couture

Burada temel düşünce, yaşamınızı ve yaşam biçiminizi benzersiz, giyilebilir bir görünüme aktarabileceğiniz fikri üzerine dayanıyor. Fakat gerçekte ortaya çıkan yapım, genel olarak güzergahlarınızı ve günlük alışkanlıklarınızı harita üzerindeki hatlar biçiminde, cadde isimleri v.s. olmadan yansıtan bir ürün olma özelliği taşıyor. Kullanıcılar aynı zamanda ne tip bir elbise istediklerini, iş için mi yoksa parti ya da resmi etkinlikler için mi olacağının tercihini yapabiliyorlar.

OKU ►  LG G6’nın mini versiyonu LG Q6, Geekbench testinde ortaya çıktı

Google materyal, renk, kullanılan süsleme ve kemer, manşet gibi ek detaylarla ilgili seçimin de veriye dayalı olacağını söylüyor. Örneğin materyal, sıcaklık gibi hava durumu verisi üzerine dayalı olarak seçilecek; form ise giysi sahibinin aktivite seviyesine dayandırılacak.

Bu Awareness API’nin en iyi verimi sağlayacağı bir kullanım alanı değil gibi görünüyor ama işte, olan bu.

Uygulama şimdilik kapalı beta durumunda ve Ivyrevel’ın ortaklarında Kenza Zouiten’ın da yer aldığı bir çok stil ‘Etkileyicileri’ tarafından teste tabi tutulmakta.

Ürünün halka sunumundan önce yapılabilecek ileri tarihli bir deneme için isteyenler kayıt olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here