Google ve H&M, kişisel veriye dayalı elbise yapacak

Date:

Dijital dikim elbise 

Google geçen yılki ‘Google I/O Geliştirici Konferansı’nda, bulunduğunuz konuma daha bilinçli tepki verebilmek için nerede ve ne yapmakta olduğunuzu, yakınınızda ne bulunduğunu, ve hatta hava durumunu bilebilecek akıllı uygulamalara imkan veren yeni ‘Farkındalık (Awareness)’ API’sinin tanıtımını yapmıştı. Firma, ‘Kodlanmış Kutür (Coded Couture)’ adlı bir proje üzerinde çalışmak üzere H&M’nin dijital moda evi ‘Ivyrevel’ ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

Google bugün bu tip verilerin avantajından faydalanan yeni bir cihazın tanıtımını yaptı. Bu cihaz size elbise tasarlayacak.

Daha özel bir anlatımla; geliştirilmekte olan bu Android uygulaması, kişinin nereye seyahat ettiğini, nerede yemek yediğini ya da arkadaşlarıyla nerelerde gezindiğini, bölgedeki genel hava durumunu ve diğer detayları içeren kişisel günlük aktivite ve yaşam biçimini, Snapshot API’sini kullanarak gözleyecek. Bu bilgiler hafta boyunca toplanacak ve uygulama içinden satın alınabilecek olan ve dijital olarak dikilen bir elbisenin oluşturulmasında kullanılacak.

Coded Couture

Burada temel düşünce, yaşamınızı ve yaşam biçiminizi benzersiz, giyilebilir bir görünüme aktarabileceğiniz fikri üzerine dayanıyor. Fakat gerçekte ortaya çıkan yapım, genel olarak güzergahlarınızı ve günlük alışkanlıklarınızı harita üzerindeki hatlar biçiminde, cadde isimleri v.s. olmadan yansıtan bir ürün olma özelliği taşıyor. Kullanıcılar aynı zamanda ne tip bir elbise istediklerini, iş için mi yoksa parti ya da resmi etkinlikler için mi olacağının tercihini yapabiliyorlar.

Google materyal, renk, kullanılan süsleme ve kemer, manşet gibi ek detaylarla ilgili seçimin de veriye dayalı olacağını söylüyor. Örneğin materyal, sıcaklık gibi hava durumu verisi üzerine dayalı olarak seçilecek; form ise giysi sahibinin aktivite seviyesine dayandırılacak.

Bu Awareness API’nin en iyi verimi sağlayacağı bir kullanım alanı değil gibi görünüyor ama işte, olan bu.

Uygulama şimdilik kapalı beta durumunda ve Ivyrevel’ın ortaklarında Kenza Zouiten’ın da yer aldığı bir çok stil ‘Etkileyicileri’ tarafından teste tabi tutulmakta.

Ürünün halka sunumundan önce yapılabilecek ileri tarihli bir deneme için isteyenler kayıt olabilirler.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...