Google, Küba’daki verileri depolamak için anlaşmaya vardı

Bu anlaşma, Küba’nın Google ağına daha hızlı erişmesini sağlayacak

Google hizmetleri için datalar, şirket ile Küba hükümeti arasında bu hafta açıklanacak bir anlaşma uyarınca Küba’da saklanacak. Associated Press’in bildirdiğine göre, anlaşma dünyanın internete en az bağlı olduğu ülkelerden biri olan Küba’da kamuya açık internet erişimini yaygınlaştırmayacak ancak Gmail ve YouTube gibi Google hizmetlerinin yükleme sürelerini azaltması bekleniyor. Google dışı hizmetlerin hızları etkilenmeyecek.

Veriler Küba’ya ulaşmadan önce Venezuela’yı dolaşmak zorunda kalıyordu.

Erişim stratejisi ve gelişmekte olan pazarların başkan yardımcısı Marian Croak ve Google Cuba’daki strateji ve operasyonların başında Brett Perlmutter, “internet’e zaten erişimi olan ve hizmetlerimizi kullanmak isteyen Kübalılar bir gelişme bekleyebilirler” dedi. Alphabet Başkanı Eric Schmidt, Küba’nın devlet tarafından işletilen telekomünikasyon sağlayıcısı ETECSA ile Pazartesi günü Havana’da anlaşma imzaladı.

Daha önce, Google hizmetlerine ilişkin veriler, Küba’ya ulaşmadan önce Venezuela’yı dolaşmak zorunda kalıyordu. Başkan Obama, ABD ile Küba arasındaki ilişkileri normale döndürdü, ancak ada ile ABD arasında doğrudan bir internet bağlantısı yok. Google verilerinin Küba’da saklanması, AP’ye göre, ülkeye Google Cache Ağına daha hızlı erişim imkanı sağlayacak ve servislerin yükleme sürelerini 10 kat arttırıyor.

OKU ►  iPhone emojileri neden Android'inkinden daha iyi?
OKU ►  Google SOS uyarıları, kriz esnasında yol gösteriyor!

İki ülke arasındaki ilişkilerin durumu, Donald Trump’ın yaklaşımından sonra belli olacak.

İnternet erişimi çoğu Kübalılar için yasak ve pahalı kalmaktadır, ayrıca ev içi bağlantılar yasadışıdır. Haklar gruplarının bildirdiği gibi, Küba internetinde de ağır derecede sansür var. Küba hükümeti, adadaki erişimi genişletme niyetini gösterdi ve Netflix ve Airbnb gibi ABD teknoloji şirketleri, Obama’nın 2014’teki ilişkileri normalleştirmeye başlamasından bu yana operasyonları Küba’da başlattı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox